Od momentu rozpoczęcia w marcu 2022 roku, w Rosji zainicjowano przeszło 10 tysięcy procesów sądowych przeciwko osobom oskarżonym o "dyskredytowanie" sił zbrojnych kraju – donosi niezależny rosyjski serwis Mediazona, powołując się na dane uzyskane z sądów.
W ciągu pierwszego roku konfliktu zbrojnego z Ukrainą, liczba tych spraw wynosiła 5 614, a do końca 2023 roku wzrosła do 8 590. Próg ponad 10 tysięcy spraw przekroczono już "w pierwszym tygodniu sierpnia", jak informuje serwis.
Zgodnie z przepisami rosyjskiego kodeksu postępowania administracyjnego, za "dyskredytowanie" wizerunku rosyjskich sił zbrojnych można zostać ukaranym grzywną w wysokości od 300 do 500 euro. Osoby, które ponownie naruszą tę zasadę w ciągu roku od otrzymania pierwszej kary, mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej, z możliwością skazania na karę do 7 lat pozbawienia wolności.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Organizacja OWD-Info, zajmująca się ochroną praw człowieka, podaje, że do chwili obecnej wniesiono sprawy karne przeciwko 194 osobom za "dyskredytowanie" armii. Wśród osób, które stanęły przed sądem za wyrażanie sprzeciwu wobec działań wojennych na Ukrainie, znajduje się Oleg Orłow.
71-letni laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2022 r. i współzałożyciel organizacji Memoriał został skazany na dwa i pół roku pobytu w kolonii karnej. Orłow ostatecznie uniknął więzienia - zwolniono go w ramach wymiany jeńców między Rosją a państwami Zachodu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.