Według najnowszych informacji, armia Władimira Putina będzie próbowała zaostrzyć konflikty na Bliskim Wschodzie, w Afryce i na Bałkanach. Natomiast do 2028 roku Rosja planuje przywrócić zdolności wojskowe swojego kraju do stanu z 2022 roku.
Jak podkreśla szef Służby Wywiadu Zagranicznego Ukrainy Oleksandr Łytwynenko, stosunki Rosji z Zachodem są już całkowicie zakończone.
Władimir Putin uważa, że nie pokonawszy Ukrainy w ciągu trzech dni wojny na wielką skalę, Kreml przekroczył punkt, z którego nie ma odwrotu w stosunkach z Zachodem. Putin może jedynie triumfalnie wygrać lub przegrać - dodaje.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin ma być przekonany, że tylko siłą może odzyskać Ukrainę i resztę "historycznych ziem rosyjskich" i przywrócić Cesarstwo. Taka redystrybucja może trwać 10–15 lat, i będą towarzyszyć temu konflikty o różnej skali i natężeniu, być może z bronią nuklearną włącznie".
Według Oleksandra Łytwynienki, wojna z Ukrainą jest postrzegana przez Kreml jako ważny, ale nie jedyny front Federacji Rosyjskiej, która toczy wojnę światową ze Stanami Zjednoczonymi i całym Zachodem.
Jakie są cele Putina?
Łytwynenko uważa, że Kreml postawił sobie cztery zadania, które planuje realizować. Jednym z zadań jest zapewnić stabilność wewnętrzną w Federacji Rosyjskiej, zmobilizować ludność i gospodarkę oraz zwiększyć produkcję broni i sprzętu wojskowego. Oprócz tego Putin chciałby uformować alternatywną koalicję państw Zachodu, tzw. "koalicję większościową".
Czytaj także: Polski medyk w Ukrainie. Tak wygląda jego praca
Warto zaznaczyć, że już powstał rosyjski budżet na lata 2024-2026. Już w 2024 roku prawie 40 procent wydatków budżetu Rosji zostanie przeznaczone na finansowanie wojny .
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.