"W IV kw. 2023 r. spodziewamy się kontynuacji trendów obserwowanych w III kw. Liczba nowych ofert sprzedaży mieszkań będzie maleć ze względu na niską aktywność deweloperów na rynku budowlanym oraz długi czas realizacji inwestycji" - czytamy w raporcie.
Czytaj także: Nowe zasady kolędy? Nie wszędzie. Oto co mówią księża
"W całym 2022 r. liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, spadła o 27,8 proc. r/r, a od stycznia do września br. o 15,7 proc. Ze względu na fakt, że przeciętny czas budowy mieszkania wynosi, według GUS, 2 lata, oznacza to również spadek liczby ofert sprzedaży również w IV kw. W najbliższych miesiącach na rynku zaczną pojawiać się mieszkania, których budowę rozpoczęto w 2022 r. Przy założeniu, że popyt na zakup mieszkania utrzyma się na wysokim poziomie, oznacza to wzrost cen mieszkań przynajmniej na poziomie porównywalnym z obecnym (9-10 proc. r/r)" - napisano w raporcie PIE.
Podobne tempo wzrostu cen odnotowano w III kw. tego roku. Kwartał wcześniej było to 6 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazali, że w III kw. 2023 r. zauważono istotny wzrost liczby wniosków o kredyty hipoteczne. Złożono 118,9 tys. wniosków wobec 40,1 tys. wniosków rok wcześniej. Jest to skok o 195 proc.
"Biuro Informacji Kredytowej wskazuje, że jedną z głównych przyczyn odbicia jest duże zainteresowanie programem Bezpieczny kredyt 2 proc., który obowiązuje od lipca tego roku. W III kw. złożono łącznie ponad 60 tys. wniosków o udział w tym programie oraz udzielono 17,5 tys. kredytów" - wskazali eksperci PIE.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.