Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Plany Łukaszenki wyszły na jaw. "Nie wydał rozkazu"

W 2022 roku białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka chciał dołączyć do wojny w Ukrainie i ściągnął wojska na granicę - mówi opozycjonista Walerij Sachaszczik. Miały jednak mu przeszkadzać nastroje społeczne wewnątrz białoruskiego wojska, które nie chciało walczyć z Ukrainą.

Plany Łukaszenki wyszły na jaw. "Nie wydał rozkazu"
Alaksandr Łukaszenka. Na jaw wyszły jego plany w związku z wojną w Ukrainie (EPA, PAP, ROSCONGRESS PRESS-SERVICE, HANDOUT)

Jak powiedział na antenie ukraińskiej telewizji "Espreso" Walerij Sachaszczik, białoruski opozycjonista, który walczył w Siłach Zbrojnych Ukrainy, pod koniec grudnia 2022 r. na granicy z Ukrainą znajdowały się wojska białoruskie.

Żołnierze z Białorusi nie chcieli walczyć w wojnie w Ukrainie

Białoruski dyktator chciał dołączyć do wojny w Ukrainie, jednak działać zaczęli sami żołnierze. - Zaczęli zadawać dowództwu dużą liczbę pytań, dlaczego powinni jechać na Ukrainę, dlaczego naród ukraiński nagle stał się naszym wrogiem – powiedział Sachaszczik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert widzi koniec Łukaszenki. "Czarny sen całego systemu"

Jak dodaje opozycjonista, Ministerstwo Obrony Białorusi początkowo próbowało zastraszyć wojsko, ale nic z tego nie wyszło. - Organy KGB prawie w pełnej sile spędziły w wojsku prawie tydzień, szantażując, strasząc, rozmawiając z żołnierzami - nic to nie dało - mówi.

Poinformowali najwyższe kierownictwo, że armia białoruska nie jest gotowa do prowadzenia działań wojennych na Ukrainie, więc rozkaz nie został wydany – dodał Sachaszczik.

Tajne negocjacje z Łukaszenką

Wcześniej szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) generał Kyryło Budanow, mówił że ukraińscy wywiadowcy zrobili wszystko, co możliwe, żeby nie dopuścić do wciągnięcia Białorusi w bezpośrednie działania zbrojne po stronie Rosji w wojnie Kremla z Ukrainą. Jak mówi, Ukraina prowadziła tajne negocjacje z Alaksandrem Łukaszenką.

Od początku wojny Łukaszenka straszy Ukrainę i wspiera Rosję w działaniach wojennych. Dyktator nie wysłał swoich żołnierzy na wojnę, ale udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy, nawet pod rozmieszczenie broni nuklearnej.

Ataki z Białorusi

Z Białorusi przeprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

W maju Łukaszenka powiedział, że "jedynym błędem, jaki popełniliśmy, było prawdopodobnie to, że nie rozwiązaliśmy tej kwestii w latach 2014-2015, kiedy Ukraina nie miała armii".

Chcieliśmy to załatwić pokojowo. Oni jednak wykorzystali ten czas na stworzenie gotowych do walki sił zbrojnych - powiedział.
Autor: BA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Wybrane dla Ciebie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Starych samochodów nie będzie można naprawić? Komisja Europejska wyjaśnia
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić