Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na antenie "Radia Wrocław" o możliwych zmianach w kampanii szczepionkowej. Jak powiedział, do tego czasu resort ustalił, że system szczepień będzie działał w ten sposób jak do tej pory, czyli jest i darmowy preparat i darmowa usługa szczepienia, ale od września możliwe są zmiany.
Zdaniem Niedzielskiego, "najlepiej zaszczepić się teraz". Jako przykład podał szczepienia na grypę, za które osoby w wieku produkcyjnym płacą. Takie opcje są rozważane i w przypadku podania preparatów na COVID-19. Minister uspokaja jednak, że szczepienia na pewno będą darmowe do końca września.
Niedzielski: Widać, jaką rolę mają szczepienia
Na konferencji prasowej we Wrocławiu dziennikarze zapytali przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia m.in. o liczbę osób zakażonych po pełnym zaszczepieniu. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz powiedział, że jest to ok. 0,6 proc. osób. Minister zdrowia dodał, że w krajach, w których rozwija się czwarta fala pandemii, widać, jaką rolę mają szczepienia.
Istotą szczepienia i jego największą wartością jest to, że ono chroni przed ciężkim przebiegiem i zgonem. Jeżeli mamy wysoki poziom zaszczepienia, to być może zanotujemy kilka tysięcy zakażeń, mówię tutaj o czarnym scenariuszu, ale ona nie będzie wtedy stanowiła zagrożenia dla systemu szpitalnego, ale przede wszystkim realnego zagrożenia dla zdrowia publicznego – powiedział Niedzielski.
Minister odniósł się też do możliwej czwartej fali COVID-19 w Polsce. Jak powiedział, jest ona w naszym kraju "absolutnie nieunikniona". - Na pewno będziemy mieli do czynienia ze wzrostem zakażeń. W ostatnich tygodniach było to przesilenie, kiedy ten trend spadkowy zmienił się na stabilizację zakażeń, a teraz mamy wzrosty. To znaczy, że te zakażenia przyspieszają - powiedział.
Czytaj także: Prezydent przesadził. YouTube usuwa filmy Bolsonaro
Polska jest przygotowana na czwartą falę
Niedzielski uspokaja jednak, że Polska jest w całości przygotowana na możliwą czwartą falę. Jak powiedział, resort zdrowia przygotowuje plany rozwijania infrastruktury, jeżeli dojdzie do zwiększenia liczby zakażeń. - Każde województwo ma taki plan już opracowany, gdzie jest wskazana minimalna infrastruktura i w przypadku przyspieszenia zakażeń będziemy ją rozwijali o kolejne miejsca - powiedział.
W czwartek resort zdrowia poinformował o 126 nowych zakażeniach koronawirusem i śmierci 9 chorych na Covid-19. W dwóch województwach nie zarejestrowano w ostatnich 24 godzinach żadnego nowego zakażenia ani żadnego zgonu z powodu Covid-19.
Czytaj także: COVID-19. Chiny nie wpuszczą WHO do Wuhan
Ponad 300 chorych na COVID w szpitalach
Czwartkowe dane MZ mówią, że w szpitalach przebywa 329 chorych z Covid-19, w tym 54 pod respiratorami. Oznacza to, że hospitalizowanych jest najmniej od niemal początku pandemii koronawirusa. Na pacjentów z Covid-19 czeka 6218 łóżek i 616 respiratorów.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.