Jak donosi BBC, w piątek (29 marca) na plaży w stanie Oaxaca na południu Meksyku znaleziono ciała ośmiu obywateli Chin. Tragiczne odkrycie miało miejsce na trasie często wykorzystywanej przez migrantów próbujących nielegalnie dostać się do Stanów Zjednoczonych.
Wśród ofiar było siedem kobiet i jeden mężczyzna. Według ustaleń wszyscy zmarli byli pasażerami łodzi, która wypłynęła w czwartek ze stanu Chiapas przy granicy Gwatemalą, i przewróciła się podczas podróży do USA. Przeżyła jedna osoba.
Śledczy prowadzą dochodzenie w sprawie przyczyny tragicznego wypadku. Ponadto we współpracy z ambasadą Chin w Meksyku trwa ustalanie tożsamości ofiar.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Coraz więcej migrantów próbujących przedostać się do USA
Granica między Meksykiem a USA rozciąga się na długość około 3145 kilometrów i oddziela 4 stany USA (Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię) od 6 stanów Meksyku. Miejsce to jest jednym z głównych punktów migracyjnych na świecie.
Każdego roku tysiące ludzi próbuje przekroczyć granicę między Meksykiem a USA w poszukiwaniu lepszego życia. Ludzie uciekają m.in. przed działalnością przestępczą gangów, ubóstwem, prześladowaniami politycznymi oraz klęskami naturalnymi.
Dane są przerażające. Jak donosi BBC, od początku 2021 roku aż 6,3 miliona osób przekroczyło granicę USA w sposób nielegalny. Wśród wszystkich migrantów próbujących przedostać się do USA, szczególnie dużą grupę stanowią obywatele Chin - tylko w roku 2023 roku na meksykańsko-amerykańskiej granicy zatrzymany 37 tys. Chińczyków. To aż 50 razy więcej niż jeszcze dwa lata temu.
Granica między Meksykiem a USA jest również areną szeregu innych problemów, w tym przemytu narkotyków i ludzi, co skłania oba kraje do współpracy w celu zwiększenia bezpieczeństwa granicznego. Jednocześnie istnieją inicjatywy mające na celu ułatwienie legalnego przekraczania granicy dla handlu i turystyki, które są kluczowe dla gospodarek obu krajów.
Reasumując, zarządzanie granicą między Meksykiem a USA pozostaje bardzo trudnym wyzwaniem. Wymaga równoważenia między bezpieczeństwem a prawami człowieka, a także między surową kontrolą a promowaniem współpracy międzynarodowej i integracji gospodarczej.