oprac. Aneta Polak| 

Pływał rowerkiem wodnym. Wypatrzył granat moździerzowy rosyjskiej produkcji

134

Zaskakujące odkrycie na dnie jeziora Niegocin (woj. warmińsko-mazurskie). Turysta, który pływał rowerkiem wodnym, w pewnym momencie zauważył w wodzie granat moździerzowy. W związku z niebezpiecznym odkryciem trzeba było ewakuować harcerzy przebywających akurat na obozie oraz okolicznych mieszkańców.

Pływał rowerkiem wodnym. Wypatrzył granat moździerzowy rosyjskiej produkcji
Turysta pływający rowerkiem wodnym natknął się na granat moździerzowy (Materiały policyjne)

Turysta, który wypoczywał nad jeziorem Niegocin, tego wakacyjnego wypadu z pewnością długo nie zapomni. 12 lipca mężczyzna pływał rowerkiem wodnym i w pewnym momencie zauważył w wodzie przedmioty, które przykuły jego uwagę. O swoim odkryciu powiadomił służby.

Zgłaszający początkowo sądził, że znalazł dwa niewybuchy. Te, jak przekazał giżyckim policjantom, miały leżeć na dnie jeziora ok. 300-400 metrów od brzegu w miejscowości Rydzewo, w gminie Miłki.

Jak się okazało, ostatecznie nurkowie znaleźli granat moździerzowy kal. 82 mm produkcji rosyjskiej. Ponieważ mężczyzna zgłosił znalezienie dwóch niewybuchów, nurkowie sprawdzili około 500 m kw. akwenu, ale nie znaleźli już niczego niepokojącego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Fala upałów w Grecji. Akropol zamknięty w południe
Podczas sprawdzenia nie potwierdzono obecności drugiego z niewybuchów. W pobliskiej odległości od ujawnienia pierwszego leżała na dnie duża butelka, która mogła przypominać pocisk - informują mundurowi z warmińsko-mazurskiej policji.

Znalazł w jeziorze granat moździerzowy. Przeprowadzono ewakuację

W związku z niebezpiecznym znaleziskiem, ewakuowano harcerzy przebywający na obozie oraz mieszkańców przyległych budynków. Neutralizacją niewybuchu zajęli się saperzy z Giżycka.

Służby podkreślają, że niewybuchy z czasów wojny nadal są niebezpieczne i mogą detonować.

Trzeba przede wszystkim pamiętać, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swoje właściwości wybuchowe na długie lata - przypomnieli jakiś czas temu policjanci z Giżycka.

Zdarza się, że znalazca - nieświadomy zagrożenia - samodzielnie przenosi niewybuch, zabiera go do domu lub przyjeżdża z nim na komisariat policji. Takie zachowanie może doprowadzić do nieszczęścia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić