Jak informuje Polska Agencja Prasowa, członkowie stowarzyszenia Inventum dokonali niezwykłego odkrycia na północnej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Detektoryści Rafał Proszowski i Mariusz Lampa, poszukując śladów z września 1939 r., natrafili na rzymski miecz sprzed 2 tys. lat. Znalezisko, najprawdopodobniej spatha, mogło być używane przez wojowników plemienia Wandalów i zostało złamane podczas ceremonii pogrzebowej.
Podczas poszukiwań z użyciem wykrywaczy metali, jeden z detektorystów usłyszał charakterystyczny sygnał. Po odsłonięciu ziemi odkryto dwa kawałki przełamanego miecza.
Poszukiwania były prowadzone za pomocą wykrywaczy metali. Jeden z kolegów usłyszał specyficzny sygnał i postanowił sprawdzić, co kryje się w ziemi - powiedział Mariusz Włudarz ze stowarzyszenia Inventum, cytowany przez PAP.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Po odkryciu dalsze działania zostały wstrzymane, a miejsce oznaczono i zabezpieczono. Archeolodzy, po wstępnych badaniach, potwierdzili, że miecz to rzymska spatha, używana przez jazdę konną. Znaleziono go w trzech fragmentach, co sugeruje rytualne złamanie podczas pogrzebu.
Analizy i badania
Obecnie artefakty są badane w Dziale Archeologii Muzeum Częstochowskiego. Analizy mają na celu potwierdzenie hipotez dotyczących rytuału pogrzebowego i pochodzenia miecza.
Datowanie na tym etapie jest jeszcze nie do końca możliwe, ale przypuszczalnie jest to okres pomiędzy I a III wiekiem naszej ery — wyjaśnił Włudarz.
Podczas dalszych poszukiwań odkryto także średniowieczny topór i ostrogi z ery nowożytnej. To pierwsze tego typu znalezisko na Jurze, choć wcześniej odkrywano tam zabytki z epoki neolitu, brązu i żelaza.
Wsparcie dla badań
Stowarzyszenie Inventum, zrzeszające poszukiwaczy-amatorów, zadeklarowało wsparcie dla dalszych badań. - Ziemia na terenie nie tylko jury, ale i całej Polski skrywa jeszcze wiele tajemnic - zaznaczył Włudarz.
Detektoryści w Polsce to liczna społeczność, licząca od 200 do 300 tys. osób, działających w ramach organizacji takich jak Inventum, które organizują poszukiwania, wystawy i wydarzenia kulturalne.
Odkrycie rzymskiego miecza na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to nie tylko sukces dla stowarzyszenia Inventum, ale także ważny wkład w badania nad historią tego regionu.