Dane statystyczne duchowni Kościoła katolickiego opracowali na podstawie samodzielnie przeprowadzonych badań. Raport powstał po tym, jak we wrześniu 2021 roku w jedną z niedziel, księża przeprowadzili ankiety na temat religijności Polaków i Polek.
W podsumowaniu swojej pracy przytaczanym przez "Gazetę Wyborczą" podkreślają, że wpływ na malejącą liczbę uczestnictwa w sakramentach miała pandemia, a spadek zachorowań w 2021 roku znacząco wpłynął na poprawę kościelnych statystyk.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W 2021 roku sakrament chrztu został udzielony 315 tys. osobom, co stanowi wzrost o ponad 1 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Względem poprzedniego roku, w 2021 roku wzrosła również liczba osób przystępujących do pierwszej Komunii Świętej i wyniosła 331,7 tys. osób, czyli o 11,3 proc. więcej niż w roku poprzednim. Do bierzmowania przystąpiło 265,7 tys. osób, co również oznacza wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim. Wzrost zaobserwowano również w przypadku liczby udzielonych sakramentów małżeństwa w 2021 roku, która wynosiła 103,9 tys.".
Wyliczają księża, pomijając jednak dane dotyczące lekcji religii w szkołach. Te jednak nie pozostawiają wątpliwości, na co wskazuje Gazeta Wyborcza: "W 2020 r. na lekcje religii w Polsce chodziło 85,7 proc. uczniów. W 2021 r. mniej o ponad trzy punkty procentowe. Liczba uczniów uczęszczających na katechezę spadła do 82,4 proc."
Statystyki kościelne pokazują silną tendencję do odpływu uczniów z katechezy, ale moim zdaniem nie są do końca wiarygodne - mówi Piotr Pawłowski ze Świeckiej Szkoły w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". - Bazują na raportach składanych przez proboszczów, którzy mogą mieć tendencję do "malowania trawy na zielono", by zadowolić swego biskupa - dodaje.
"GW" podkreśla, że najwięcej uczniów uczęszcza na lekcje religii w szkołach podstawowych (90,2 proc.) i w szkołach specjalnych (89,5 proc.), choć w każdej z tych placówek to i tak mniej niż w poprzednich latach.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.