Poczta Polska w ostatnim komunikacie zwróciła uwagę na rosnącą liczbę oszustw, w których przestępcy podszywają się pod listonoszy lub funkcjonariuszy policji.
Bądźmy czujni. Nie róbmy niczego bez zastanowienia, nie dajmy ponieść się emocjom w sytuacji, gdy dzwoni do nas lub pisze jakaś obca osoba — pisze spółka.
Przeczytaj też: Nowy znak P+D na drogach. Kierowcy mogą mieć kłopot
Oszuści wykorzystują różne metody manipulacji, aby wyłudzić od ofiar pieniądze lub dane osobowe. Jednym z ostatnich przypadków była sytuacja, w której starsza kobieta straciła 85 tys. zł po tym, jak zaufała osobie podającej się za pracownika poczty, a następnie komendanta policji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Mężczyzna zmanipulował kobietę, przekonując ją do wypłacenia oszczędności i zaciągnięcia kredytu, po czym pieniądze zniknęły. Sprawcy nie zatrzymano.
Poczta Polska zaleca zawsze sprawdzać tożsamość nieznanych osób.
Poprośmy o pokazanie np. przez wizjer identyfikatora, jeśli ktoś zadzwoni do naszych drzwi, albo sami wykonajmy telefon do podawanej przez gościa czy rozmówcę instytucji, by sprawdzić, czy ktoś taki tam pracuje – wskazano w komunikacie.
Fałszywe wiadomości od Poczty Polskiej. Gdzie je zgłosić?
Poczta ostrzega także przed podejrzanymi wiadomościami e-mail lub SMS, które mogą zawierać linki do fałszywych stron udających witryny Poczty Polskiej. W takich przypadkach nie wolno klikać w przesłane linki ani otwierać podejrzanych załączników.
W przypadku otrzymania takiej korespondencji należy ją zgłosić do CERT Poczta Polska, przesyłając wiadomość na adres incydent@poczta-polska.pl, co pozwoli ostrzec innych użytkowników i zgłosić fałszywe linki oraz numery oszustów do odpowiednich służb.
Poczta Polska ostrzega. Tak działają oszuści
Spółka zwraca uwagę na metody stosowane przez oszustów, takie jak "oszustwo na listonosza", gdzie przestępca podszywa się pod pracownika poczty, czy "oszustwo na palety", polegające na oferowaniu rzekomo nieodebranych paczek w atrakcyjnej cenie.
Oszuści często wykorzystują też fałszywe loterie oraz wysyłają wiadomości z prośbą o dopłatę do przesyłki, przekierowując ofiary na fałszywe strony internetowe.
Pamiętajmy, aby nie wchodzić w przesłane linki oraz nie przekazywać kodów BLIK lub danych swoich kart płatniczych – apeluje Poczta Polska.
Przeczytaj też: Narkotyki w pizzy. Policja w Niemczech rozbija gang
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.