Darmowe szkolenia z wojskiem do 13 lipca
Szkolenia odbywają się co sobotę. Zgłosić się na nie może każdy w wieku od 18 do 65 lat. Szkolenie trwa osiem godzin i będzie organizowane na poligonach pancerniaków, terytorialsów, spadochroniarzy, marynarzy czy logistyków.
Pozwalamy każdemu obywatelowi - kobietom i mężczyznom oraz nastolatkom - przeżyć jeden dzień w wojsku. Zainteresowanie jest ogromne. Zgłaszają się do nas studenci, uczniowie, przedsiębiorcy, urzędnicy - mówi w rozmowie z RMF FM starszy kapral Przemysław Łuszczki z 18. Stołecznej Brygady Obrony Terytorialnej.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Specyfika naszej formacji jest trochę inna niż pozostałych rodzajów sił zbrojnych. Uczymy m.in. przetrwania w lesie czy udzielania pierwszej pomocy, gdy ktoś straci przytomność na ulicy, czyli praktycznych umiejętności, które mogą nam się przydać na co dzień - dodał.
Wojskowi zapewniają, że na szkoleniu przekazują wskazówki odnośnie tego, jak czuć się bezpiecznie i jak być bezpiecznym. W tej edycji pojawiły się też umiejętności praktyczne ze styku wojskowości, zachowania w kryzysie oraz obrony cywilnej.
Żołnierze nauczą jak korzystać z broni
Szkolenia są prowadzone przez żołnierzy Wojska Polskiego w ich jednostkach wojskowych, ale także w akademii wojskowej i wojskowym centrum szkoleniowym. Mundurowi mogą chętnych zapoznać z podstawami obsługi broni, walki w bliskim kontakcie, zachowania podczas alarmu czy pomocy medycznej.
Najbliższe szkolenia zaplanowano na 22 czerwca (Suwałki - 14. Pułk przeciwpancerny, Katowice - 13. Śląska Brygada Obrony Terytorialnej), 29 czerwca (Poznań - 12. Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej). Kolejne odbędą się 6 lipca (Gdynia - Akademia Marynarki Wojennej, Tomaszów Maz. - 25. Brygada Kawalerii Powietrznej) i 13 lipca (Warszawa-Wesoła - 1. Warszawska Brygada Pancerna, Gliwice - 6. Brygada Powietrznodesantowa (6. batalion)).
Udział należy zgłaszać bezpośrednio w jednostkach, do których chcemy się udać na szkolenie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.