Badania wykazały także inne korzyści płynące z codziennego picia filiżanki herbaty. U osób starszych regularne picie tego napoju zmniejsza ryzyko udaru mózgu. Dobroczynne związki, takie jak flawonoidy fenolowe, L-teanina i kofeina, które wspomagają koncentrację i funkcje poznawcze, można znaleźć zarówno w zielonej, jak i czarnej herbacie.
Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie "Nutrition and Food Technology".
Badania pokazują, że korzyści dla zdrowia i dobrego samopoczucia są widoczne przy codziennym spożyciu od dwóch do czterech filiżanek – i nie ma znaczenia, czy wybierzesz zwykłą czarną czy też zieloną herbatę - powiedziała dr Pamela Mason, autorka badania.
Dr Pamela Mason dodaje, że chodź "związki polifenolowe zawarte w herbacie przyciągnęły największą uwagę ze względu na ich działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne, ważne są też pozostałe związki takie jak L-teanina i kofeina, które, jak udowodniono, wpływają na mózg i funkcje poznawcze, poprawiając czujność i pomagając nam utrzymać poziom koncentracji".
Badania wykazały, że spożywanie Camellia sinensis, czyli rośliny, z której wytwarzana jest herbata, wzmacnia układ odpornościowy i układ krążenia. Dr Mason radzi rodzicom, by już od 4. roku życia podawać dzieciom herbatę zamiast słodkich i gazowanych napojów.
Wiemy, że picie herbaty zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych i śmierci z powodu udaru lub zawału serca, ale rozumiemy również dlaczego. Badania kliniczne i laboratoryjne pokazują, że polifenole z herbaty ograniczają wchłanianie cholesterolu w jelitach i docelowych receptorach, które regulują poziom cholesterolu we krwi - podkreśla dr Tim Bond z Tea Advisory Panel.