Alain Cocq zmaga się z rzadką chorobą, w wyniku której jego ścianki tętnic zlepiają się ze sobą. 57-latek nie jest w stanie normalnie funkcjonować – od wielu lat nie opuszcza łóżka i musi być stale podłączony do aparatury medycznej.
Francuz nie może streamować swojej śmierci. Oświadczenie Facebooka
Francuz zwracał się do Emmanuela Macrona o zgodę na eutanazję, jednak prezydent odmówił, tłumacząc, że przeprowadzenie zabiegu jest niezgodne z francuskim prawem. W odpowiedzi Alain Cocq zadeklarował, że przestał przyjmować napoje, pokarmy oraz lekarstwa, które są mu niezbędne do życia.
Przeczytaj także: Macron odmówił mu eutanazji. Chory podjął straszną decyzję
Alain Cocq wyraził przekonanie, że umrze w ciągu najbliższego tygodnia. Planował transmitować swoje odejście na Facebooku począwszy od soboty 5 września. Wcześniej opublikował na portalu post, w którym zapewniał, że samodzielnie podjął decyzję.
Zaczyna się droga do wyzwolenia i wierzcie mi, jestem szczęśliwy. Wiem, że nadchodzące dni będą trudne, ale podjąłem decyzję i jestem spokojny – napisał chory.
Przeczytaj także: Chora miała stawiać opór. Decyzja sądu w sprawie eutanazji w Holandii
Ostatecznie możliwość nadawania na żywo została zablokowana przez administrację portalu. Rzecznik wyjaśnił w rozmowie z AFP, że regulamin Facebooka nie pozwala na transmitowanie prób samobójczych. Jak zadeklarował, decyzja została podjęta po konsultacjach z ekspertami.
Chociaż szanujemy decyzję o zwróceniu uwagi na to złożone zagadnienie, po konsultacji z ekspertami podjęliśmy kroki, aby zapobiec transmisji na żywo (...). Nasze zasady nie pozwalają nam pokazywać prób samobójczych – cytuje wyjaśnienie rzecznika AFP.
Przeczytaj także: Niemcy za eutanazją. Zapadł wyrok Federalnego Trybunału Konstytucyjnego
Sam Alain Cocq oskarżył Facebook o naruszanie jego wolności słowa. Zaapelował do osób, które okazują mu wsparcie, aby rozpoczęły protest w sprawie blokady streamu.
Facebook zablokował mi możliwość transmisji wideo do 8 września. Teraz to zależy od was, abyście mogli im (Facebookowi – przyp. red.) dać znać, co sądzicie o ich metodach ograniczania wolności słowa – ogłosił chory.
**Gdzie szukać pomocy?**
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 800 70 2222 całodobowego Centrum Wsparcia dla osób w kryzysie. Możesz też napisać maila lub skorzystać z czatu, a listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz [ TUTAJ ](https://liniawsparcia.pl/){:follow}.