Jak przypomina Polska Agencja Prasowa, województwo podlaskie, znane jest z różnorodności narodowościowej i religijnej. To wpływa również na to, że mieszkańcy korzystają z różnych kalendarzy religijnych. Oprócz powszechnie używanego kalendarza gregoriańskiego, w którym rozpoczął się już rok 2025, używane są również kalendarze juliański i księżycowy. Według tych kalendarzy nowy rok dopiero nadejdzie.
Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny (PAKP) formalnie korzysta z kalendarza juliańskiego, znanego jako tzw. stary styl. Ponad 90 proc. parafii prawosławnych obchodzi święta według tego kalendarza. Oznacza to, że święta są przesunięte o trzynaście dni w stosunku do kalendarza gregoriańskiego. Na przykład, Wigilia Bożego Narodzenia przypada 6 stycznia według kalendarza gregoriańskiego, co odpowiada 24 grudnia w kalendarzu juliańskim.
Polscy wyznawcy islamu, w tym Tatarzy, korzystają z kalendarza księżycowego. Ten kalendarz zaczyna się od ucieczki Mahometa z Mekki do Medyny w 622 r. i ma 354 dni, co powoduje przesunięcia dat świąt islamskich. Muzułmański Związek Religijny w RP poinformował, że najbliższy muzułmański Nowy Rok przypadnie 26 czerwca, co oznacza początek 1447 roku według kalendarza księżycowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wielokulturowy kalendarz Białegostoku
Miasto Białystok wydaje kalendarz uwzględniający różnorodność kulturową i religijną regionu. Zawiera on daty świąt państwowych oraz religijnych: katolickich, prawosławnych, żydowskich i muzułmańskich. Prawosławie jest drugim co do liczby wiernych wyznaniem w Polsce, z liczbą wiernych szacowaną na 450-500 tys. osób.
W spisie powszechnym z 2021 r. przynależność do Kościoła prawosławnego zadeklarowało niecałe 151,7 tys. osób. Z kolei do Muzułmańskiego Związku Religijnego należy ok. 5 tys. osób, głównie polskich Tatarów, z czego 2,2 tys. zadeklarowało przynależność w spisie powszechnym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.