Do Muzeum Ziemi Braniewskiej trafiła niezwykła pieczęć kościelna z XIV wieku, wykonana z mosiądzu. Zabytek, który zachował się w doskonałym stanie, można już podziwiać w głównej sali wystawowej muzeum. Na pieczęci widnieje gotycki napis „+ S(igillum) ECC(lesia)E * BRUnSBERGEnSIS” oraz wizerunek św. Katarzyny Aleksandryjskiej, patronki braniewskiego kościoła, trzymającej miecz i koło – symbole jej męczeństwa.
Polska Agencja Prasowa przypomina, że pieczęć została przekazana do muzeum przez Adriana Kłosa, współzałożyciela Pogotowia Archeologicznego i społecznego opiekuna zabytków. Jak poinformował Robert Wyrostkiewicz z pogotowiearcheologiczne.pl, pieczęć odnaleziono na polu ornym w Józefowie, w pobliżu Braniewa.
Wiemy, że pieczęć mogła być porzucona, ukryta lub zgubiona. Bez kontekstu archeologicznego nie da się tego ustalić — zaznaczył archeolog.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ekspertyza naukowa
Adrian Kłos zwrócił się o identyfikację i ocenę znaleziska do dr. Tomasza Kałuskiego z Uniwersytetu Śląskiego. Naukowiec podkreślił, że tłok pieczęci jest wyjątkowy, ponieważ rzadko zachowują się tłoki plebańskie lub parafialne z tego okresu.
Po drugie pieczęć jest parafii, a nie należała do konkretnego plebana, co jest również rzadkością — ocenił dr Kałuski.
Wartość historyczna
Muzeum Ziemi Braniewskiej, prowadzone przez Towarzystwo Miłośników Braniewa, planuje zainteresować tym cennym zabytkiem naukowców specjalizujących się w średniowiecznych pieczęciach kościelnych.
Nasza pieczęć ze względu na jej XIV-wieczne pochodzenie jest tutaj czymś całkowicie wyjątkowym. Na pewno zostanie ona szerzej opracowana przez naukowców - przekazał Zbigniew Kędziora, prezes TMB i kierownik muzeum.
Muzeum wyraziło wdzięczność darczyńcy za przekazanie tak cennego eksponatu, który już teraz stanowi jeden z najważniejszych elementów ich kolekcji. Pieczęć została umieszczona w podwójnych szklanych gablotach, co podkreśla jej znaczenie i wartość historyczną.
Czytaj też: Ukraińcy otworzyli sklep w Lublinie. Zobacz ceny