Łazik Perseverance to urządzenie naszpikowane najnowszymi technologiami. Naukowcy z NASA wyposażyli go nawet w system analizowania dynamiki środowiska na Marsie. Ten zbiera na planecie pomiary atmosferyczne, które są dostarczane na Ziemię w postaci regularnych raportów pogodowych.
Czytaj także: Maseczka utrudnia oddychanie. Lekarz ma na to jeden trik
6 kwietnia NASA postanowiła podzielić się zebranymi danymi. Okazało się, że pogoda na Marsie nie rozpieszcza. Pomiar wykonany przez łazik wskazywał, że w najzimniejszym momencie było prawie -18 st. C., a w najcieplejszym zaledwie -15 st. C. Wahania warunków nastąpiły w czasie 30 minut. Ciśnienie wyniosło 718 Pa, czyli zgodnie z przewidywaniami naukowców. Ponadto atmosfera Jezero była czystsza niż krater Gale, w którym stacjonuje łazik Curiosity, oddalony o prawie 4 km.
Czytaj także: Jest mamą piątki dzieci, czwórka jest niepełnosprawna. Nie może liczyć na pomoc od państwa
Naukowcy nie ukrywali podekscytowania faktem zarejestrowania pomiarów. Uczeni mają nadzieje, że to właśnie regularne pomiary atmosferyczne bardzo pomogą w przygotowaniu ludzi do odwiedzenia Marsa. Proces ten porównują do sprawdzania pogody przed wyjściem z domu w celu właściwego ubrania się. Pomiary rejestrowane są przez system META co godzinę.
Wreszcie po latach pracy i planowania otrzymaliśmy pierwszy raport danych od MEDA. Nasz system działa i wysłał swoje pierwsze dane meteorologiczne i obrazy z kamery SkyCam - powiedział Jose Antonio Rodriguez-Manfredi, główny badacz MEDA.