Były działacz PZPR, SdRP i SLD, który w latach 1991–2001 pełnił funkcję poseł na Sejm I, II i III kadencji, a w latach 2001–2005 był senatorem i marszałkiem Senatu V kadencji, zmarł 10 stycznia w wieku 89 lat.
Longin Pastusiak ukończył studia magisterskie w Woodrow Wilson School of Foreign Affairs oraz University of Virginia w Charlottesville, a w 1960 został magistrem na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Doktoryzował się na American University w Waszyngtonie oraz na Wydziale Historii Wyższej Szkoły Nauk Społecznych przy KC PZPR w Warszawie. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1986 roku.
W latach 1963–1994 Pastusiak pracował w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych. Był autorem licznych publikacji z zakresu historii Stanów Zjednoczonych oraz stosunków polsko-amerykańskich. Zajmował funkcje prezesa Towarzystwa Polska-Kanada oraz wiceprezesa Towarzystwa Polska-Korea, należał do Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego i Klubu Rzymskiego.
Prowadził także w TVP1 autorski program "Anegdoty prezydenckie" na temat amerykańskich przywódców i wydał również książkę pod tym samym tytułem.
Jego żoną była Anną Ochab, córką Edwarda Ochaba. Miał z nią córkę Aleksandrę i syna Feliksa.
Ostatnie pożegnanie polityka
Pogrzeb Longina Pastusiaka odbędzie się 21 stycznia o godz. 12:00, o czym poinformował na Facebooku Jerzy Śnieg, działacz Nowej Lewicy. Grób byłego marszałka Senatu, będzie znajdował się tuż obok mogiły jego teścia - wynika z informacji podanych przez Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. Przedzielać ich będzie jedynie grób Józefa Beima, generała Milicji Obywatelskiej. Puste miejsca w kwaterze zasłużonych działaczy i funkcjonariuszy komunistycznych na Powązkach Wojskowych są od końca lat 90., kiedy to na Cmentarz Srebrzysko w Gdańsku ekshumowano Andrzeja Benesza, posła na Sejm PRL, byłego przewodniczącego Stronnictwa Demokratycznego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.