Niosą się ujęcia zarejestrowane przez Nadleśnictwo Dobrocin. Ich głównym bohaterem jest zimorodek. "Klejnot nad wodą" - tak o wyjątkowym ptaku piszą przedstawiciele nadleśnictwa.
Zimorodek zwyczajny (Alcedo atthis) to niewielki, ale niezwykle barwny ptak, którego obecność świadczy o dobrej kondycji środowisk wodnych. Jego intensywnie niebiesko-pomarańczowe upierzenie czyni go jednym z najbardziej rozpoznawalnych i fotogenicznych ptaków Europy - podkreślono od razu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I przypomniano, że w Polsce zimorodek objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. Jego siedliska - czyste, wolno płynące rzeki i jeziora z naturalnymi brzegami - także są chronione.
Głównym pokarmem zimorodka są niewielkie ryby, które łowi z zaskakującą precyzją, nurkując pionowo do wody z gałęzi lub kamienia - czytamy we wpisie.
Zobaczyli zimorodka. "To znak"
Leśnicy spostrzegają, że zimorodki kopią norki w skarpach nad wodą - potrafią wydrążyć tunel nawet na metr długości, zakończony komorą lęgową.
Czytaj także: Pracownik Lidla przyłapany. Sieć reaguje. "Przepraszamy"
Pomimo pięknego wyglądu, zimorodki są bardzo terytorialne i potrafią zawzięcie bronić swojego odcinka rzeki.
Ich obecność to znak, że woda jest czysta i bogata w ryby - dlatego zimorodek uznawany jest za gatunek wskaźnikowy dla ekosystemów wodnych - podsumowano.
Wpis Nadleśnictwa Dobrocin znajdziesz TUTAJ.
Czytaj także: Kierowca bmw docisnął hamulec. Nagranie z Warszawy