Na tym polu dobrze radzi sobie m.in Nadleśnictwo Lubliniec. To jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.
Teraz na profilu Lasów Państwowych pojawiło się wideo, w którym główną rolę odegrał nie biały bocian, a czarny. Oprócz krótkiego filmiku, pojawiła się także jego krótka charakterystyka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czarny bocian zwany hajstrą prowadzi skryty tryb życia. Unika spotkań z człowiekiem, gniazda zakłada w dzikich zakamarkach lasów i nawet poluje w ustronnych miejscach. Jego obecność świadczy o dobrej kondycji okolicznych lasów - czytamy.
Czym różni się bocian czarny od tego białego?
Wiele osób zastanawia się jakie są, oprócz wyglądu, największe różnice w zachowaniu obu bocianów. Pierwszy z nich zakłada gniazdo zazwyczaj w głębi lasu, w zacisznym starodrzewiu z dala od ludzi.
Zdobywa pokarm brodząc w płytkich śródleśnych ciekach. Jest objęty w Polsce ścisłą ochroną, monitorowaniem ptaków zajmuje się obecnie ok. tysiąc leśników w całym kraju. Szacuje się, że liczebność tych ptaków sięga ponad 1,6 tys. par.
Bociany białe, czyli Ciconia ciconia, z kolei gniazdują na terenach znajdujących się w niemal całej Europie. Pokarm bociana stanowią wyłącznie zwierzęta, które należą do różnych grup systematycznych. Ofiarami są m.in. płazy, gryzonie czy ssaki owadożerne.
W Polsce bociany można spotkać od marca do września - w tym czasie przypada ich pora lęgowa, dlatego oprócz dorosłych osobników, w gniazdach znajdują się także młode.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.