Jak podaje Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, chomik europejski to rodzimy gatunek, który obecnie jest krytycznie zagrożony wyginięciem, a teren jego występowania w Polsce znacząco się skurczył i ciągle się zmniejsza.
Niedawno Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział w Zamościu, przeprowadził inwentaryzację chomika europejskiego na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego. Okazało się, że barwne gryzonie dosyć licznie zadomowiły się na tym terenie, co nie zmienia faktu, że ich populacja jest nadal zagrożona wyginięciem.
Niestety chomiki bardzo często giną na drogach. Dzięki wspólnym wysiłkom, przy jednej z takich dróg zostały ustawione znaki ostrzegawcze - informuje Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znaki ostrzegawcze z napisem "zwolnij chomiki" mają zwracać uwagę kierowców na obecność chomików w okolicy. - Mamy nadzieję, że nasza współpraca będzie przykładem do podejmowania działań w kierunku ochrony tego zagrożonego gatunku - podkreśla Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych.
Chomik europejski ma krępe ciało, krótkie łapy i krótki ogon pokryty włoskami. Jego sierść na grzbiecie i głowie jest rudobrunatna, a brzuch jednolicie czarny, co wyróżnia go na tle innych ssaków, u których brzuch jest zazwyczaj jaśniejszy niż grzbiet. Doskonale jest to widoczne kiedy zwierzę staje słupka na tylnych łapach.
Kolor sierści wokół pyska i na stopach jest biały. Chomiki mają również wyraźnie zaznaczone małżowiny uszne. Długość ciała chomika europejskiego waha się od 18 - do 28 cm, a długość ogona od 3 do 7 cm. Cechą charakterystyczną są obszerne torby policzkowe, które służą głównie do przenoszenia pokarmu.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.