Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pojawiły się w polskich lasach. Wiemy, gdzie je znaleźć

5

Kurki to jedne z ulubionych grzybów Polaków. W okresie letnio-jesiennym większości domów stają się one jednym z głównych składników kulinarnych. Dla miłośników tego rodzaju grzybów mamy dobre wieści. Kurki już pojawiły się w polskich lasach. Gdzie ich szukać?

Pojawiły się w polskich lasach. Wiemy, gdzie je znaleźć
Kurki pojawiły się już w polskich lasach. (Pixabay, Barbroforsberg)

Kurka to tak naprawdę pieprznik jadalny. Jednak potocznie nazywamy ją: liszką, lisicą, lisiczką, kurzą stopą lub stągiewką.

Niekiedy bywa też nazywana "grzybem żydowskim", ponieważ jest koszerna. Co oznacza, że może być spożywana przez ortodoksyjnych Żydów przestrzegających praw związanych z pokarmami oraz sposobami ich przygotowania.

W Polskich lasach pierwszy pojaw kurek przypada na czerwiec, zwłaszcza gdy jest bardziej wilgotno - powiedział Wiesław Kamiński, autor popularnego portalu NaGrzyby.pl, cytowany przez "Interię".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Honorata Skarbek o służbie zdrowia: "Nie zostałam potraktowana w taki sposób, w jaki bym wymagała"

W jakich lasach rosną kurki?

Sezon na kurki rozpoczyna się w czerwcu i trwa do listopada. Jednak należy pamiętać że do wzrostu potrzebne są im odpowiednie warunki.

Mowa tutaj przede wszystkim wilgoci. - W tym roku jest kiepsko, z powodu suszy, ale już się kurki powoli pojawiają - mówi ekspert.

Dodajmy, że pieprzniki jadalne występuje na glebach piaszczystych, pokrytych igłami sosnowymi lub świerkowymi, można ją spotkać w lasach mieszanych w gęstym mchu.

Wiesław Kamiński na łamach "Interii" wskazał jeden szczególny region Polski, gdzie w łatwy sposób możemy odnaleźć ten rodzaj grzyba. Jest nim Śląsk. Według niego to właśnie tam znajdziemy ich najwięcej.

Kurek w lasach możemy również szukać: w okolicach Łodzi, w centrum Polski, a także na południu kraju, jednak tam będzie ich nieco mniej.

Warto również zwrócić uwagę na to, że liszki to bardzo wytrzymałe grzyby. W sprzyjających warunkach mogą przetrwać w lasach miesiące zimowe. Wiesław Kamiński w rozmowie z "Interią" powiedział, że dobrze zakamuflowane kurki, które rosną w mchach, są zdolne do długiego "zimowania".

Z tego powodu w lasach możemy natknąć się na nie niemal przez cały rok. Jednak musimy pamiętać, że są to tylko pojedyncze przypadki - czytamy na portalu.

Jak rozpoznać kurki?

Śmiało można stwierdzić, że kurki to bardzo charakterystyczne grzyby. Mają one jasną barwą, dzięki czemu ich widoczność pośród runa leśnego jest wyśmienita.

Kapelusz pieprznika jadalnego osiąga średnicę od 1 do 10 cm. W pierwszych fazach życia grzyba jest okrągły. Jednak u okazów dojrzałych staje się lejkowaty, nieregularny i podwinięty.

Z koli trzon grzyba z reguły ma od 3 do 5 cm. Często ma on nieregularny kształt. Cechuje się tym, że jest dosyć twardy i pełny w środku. Podstawa trzonu w porównaniu z jego górną częścią jest mocno zwężona.

Warto również dodać, że kolor miąższu kurek jest nieco jaśniejszy niż kolor samych grzybów.

Autor: NJA
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Łatwiejszy dostęp do pomocy psychologicznej dla nastolatków? "Zmiany od dawna oczekiwane"
Wywieźli ponad 600 opon. Smutny widok. "Las to nie wulkanizacja"
Groźny wypadek w Piotrkowie. Samochód wjechał w przystanek
Skandaliczna interwencja w Gdańsku. "Nie jestem zwykłym psem"
"Straszna tragedia". Szkoła żegna 14-letnią Natalię
Banan i kawałek taśmy klejącej. Kontrowersyjne dzieło sprzedane za miliony
Lewandowski nigdy nie był tak szczery. Otrzymał ważny telefon
Sukces astronomów. Uchwycili umierającą gwiazdę spoza Drogi Mlecznej
Mieszkają w Polsce, a pracują w Niemczech. Opowiedzieli o zarobkach
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić