Przyrodnicy z Nadleśnictwa Bolewice - na granicy Wielkopolski oraz Lubuskiego - pochwalili się materiałem wideo, który może być mało przyjemny dla większości z nas. Przedstawia całkiem duże drzewo, dosłownie oblepione obłymi i mało atrakcyjnymi robalami. Co robią u stóp drzewa oraz na jego korze? Żerują w najlepsze.
Te niezbyt przyjemne robaki to boreczniki sosnowce, czyli szkodniki, które uwielbiają żerować na sosnach. I czasem stanowią dla nich poważne zagrożenie, nad czym muszą czuwać leśnicy w naszym kraju. Jeżeli owadów jest bardzo dużo i atakują drzewa na sporym obszarze, przyrodnicy je usuwają. Ale póki co zagrożenia nie stwierdzono.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dlaczego robale pojawiły się właśnie teraz? Boreczniki przychodzą na świat dwa razy w ciągu roku. Pierwsza rójka przypada na okres kwietnia i maja. Druga odbywa się od połowy lipca do połowy sierpnia, czyli właśnie w tym momencie. I właśnie tak wygląda ich żerowanie, uchwycone przez czujnych leśników z Bolewic.
Owady żywią się, co ciekawe, igłami sosnowymi i "pomagają" innym szkodnikom dobrać się do zdrowego drzewa. Obniżają przyrost drzew, ale dają im możliwość regeneracji. Borecznik występuje prawie w całej Europie, a także w Afryce Północnej oraz na Kaukazie i Syberii. Jak widzicie na poniższym nagraniu, larwy nie wyglądają przyjemnie.
"Nie oglądać do końca!" - przewrotnie ostrzegają leśnicy komentując nagranie.
A internauci nie mają wątpliwości, że larwy boreczników prezentują się nad wyraz paskudnie. Dali tego wyraz w komentarzach, w których dominują te obrzydliwe.
A co to w ogóle jest za robactwo? - pisze pan Marcin.
Szkoda że Was nie posłuchałam - dodała pani Martyna.
Następnym razem nie dam się nabrać - ostrzega z kolei Nata.
Nie brakuje również obaw w komentarzach, że kolejne drzewo zostanie wycięte. Na szczęście tak się nie stanie, Lasy Państwowe w Bolewicach do wycinki się nie szykują, a larwy borecznika wkrótce przepoczwarzą się w owady. Sosna poradzi sobie z nieproszonymi gośćmi, więc nie będzie potrzeby, by ktoś ją wyciął. Na szczęście.