Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Pojawiły się właśnie w polskich lasach. Można je spotkać tylko teraz

3

Nadciąga zima i nic dziwnego, że pojawiają się zjawiska charakterystyczne dla tej pory roku. Na przykład piękne i zadziwiające "lodowe włosy", które są dziełem niskiej temperatury i jednego z grzybów. Wyglądają naprawdę efektownie i są rzadkim zjawiskiem. Te poniższe udało się sfotografować w Wiśle.

Pojawiły się właśnie w polskich lasach. Można je spotkać tylko teraz
Leśnicy pokazali zdjęcie (Lasy Państwowe)

Temperatury spadły poniżej zera, a przyroda powoli szykuje się na najzimniejszą część roku. Te zmiany niosą ze sobą powrót zjawisk i efektów, których nie spotkacie w innych miesiącach. Tak jest z tzw. lodowymi włosami, które są zjawiskiem bardzo rzadkim i równie pięknym. Sami zobaczcie.

Skąd biorą się w ogóle lodowe włosy? Cóż, przede wszystkim w ich powstaniu udział mają niskie temperatury tuż przy gruncie oraz woda, która nie może się wydostać spod ziemi. Udział w powstawaniu tego zjawiska ma także, co bardzo ciekawe, grzyb łojówka różowawa. Lodowe włosy udało się "złapać" pani Barbarze z Wisły.

Zdjęcia autorka zamieściła na Facebooku, na profilu Lasów Państwowych w Wiśle.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odwiedziła europejską stolicę. "Nie każdy tam dociera"

Jak informują leśnicy, lodowe włosy powstają w trakcie przymrozków, pod warunkiem, że grunt nie jest jeszcze zamarznięty. Wydostająca się z gruntu woda zamarza na powierzchni, tworząc cienkie warstewki lodu, wyglądające jak włosy. Są bardzo ładne, ulotne i do złudzenia przypominają pęczek włosów właśnie. A to przecież "tylko" lód.

Dla jednych wyglądają jak wata cukrowa, innym przypominają kępkę sztucznych włosów czy popularne włosy anielskie. Przyroda potrafi zaskakiwać i malować nasze okolice w sposób zupełnie niespodziewany, prawda? A to dopiero początek zimowych niespodzianek, które ma dla nas natura. Najbliższe miesiące będą ich pełne, to pewne.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Źródła historyczne podają, że po raz pierwszy lodowe włosy opisano w 1918 roku, ale tajemnicę ich powstawania udało się naukowcom odkryć dopiero kilka lat temu - informują Lasy Państwowe. Zerknijmy zatem, co się kryje za tym pięknym efektem.

Lód wyglądający jak włosy powstaje przy udziale grzybów znajdujących się w gnijącym drewnie, obumierających częściach roślin, przy jednoczesnej dużej wilgotności powietrza i temperaturze poniżej zera. Co ciekawe, tego typu formacje lodowe można spotkać jedynie lokalnie na półkuli północnej – w tym w Polsce.

Lód powstaje w wyniku spowolnienia przez grzyby procesu krystalizacji. Obecność łojówki różowawej powoduje, że woda zostaje delikatnie wypychana tworząc bardzo cienkie, podłużne kryształki lodu. Niestety, po dotknięciu, lód szybko się topi. A czy wy już widzieliście lodowe włosy? Jeśli nie, ruszajcie do lasów!

Autor: KGŁ
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić