Orkęt USS Kearslage przybył do portu w Gdyni w środę rano. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim, a w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia zaskoczonych mieszkańców Gdyni. Jak podaje portal trojmiasto.pl, okręt USS Kearlage w Gdyni będzie stacjonował do najbliższego poniedziałku 19 września.
257-metrowy okręt w gdyńskim porcie
W tym czasie jednostka ma uzupełnić zapasy i zapewnić odpoczynek załodze. Na okręcie przebywają oddziały piechoty morskiej, które nieustanie się szkolą i ćwiczą swoją sprawność fizyczną. Załoga statku liczy ponad 2 tys. osób, ale na pokładzie przebywa jednocześnie do 1 tys. jej członków.
Okręt desantowy klasy Wasp USS Kearsarge jest okrętem flagowym 22. Morskiej Jednostki Ekspedycyjnej USA. Statek ma 257 metrów długości i 60 metrów szerokości, może poruszać się z prędkością 22 węzłów (41 km/h). Jednostka posiada też standardowe dla tego typu okrętów uzbrojenie.
Zaznaczają aktywność na Bałtyku
Okręt USS Kearsarge zastąpił przy Nabrzeżu Francuskim w Gdyni okręt USS Guston Hall, który we wtorek przepłynął do gdańskiego portu i zacumował w Wolnym Obszarze Celnym (WOC) w Nowym Porcie.
Dzięki takiej aktywności, Stany Zjednoczone zaznaczają swoją aktywność na Bałtyku. Amerykanie chcą pokazać swoją siłę na Bałtyku. Zaczynają traktować Bałtyk jak swój teren - podkreślił kmdr por. rez. Maksymilian Dura w rozmowie z PAP.
Wcześniej nie pływały po Morzu Bałtyckim
Jednostka cumowała poprzednio, od 6 września, w stolicy Łotwy - Rydze. Dura dodaje, że okręty takie jak USS Kearsarge nigdy wcześniej nie pływały po Morzu Bałtyckim. Jego zdaniem w czasie ewentualnego konfliktu z Rosją jednostka nigdy nie wpłynęłaby do Gdyni.
Obwód kaliningradzki jest nafaszerowany rakietami i Amerykanom byłoby szkoda stracić taką jednostkę - tłumaczył.
W tym roku amerykańskie okręty już kilkakrotnie zawijały do polskich portów. W maju i w czerwcu w Gdyni przebył niszczyciel USS Gravely, w czerwcu do Gdańska przypłynął zbiornikowiec USNS Patuxent. W lipcu natomiast zbiornikowiec USNS Leroy Grumman najpierw cumował w Gdańsku, później w Gdyni.