30 stopni w cieniu, a koszący traktorek z hukiem przemierza zbrązowiały od suszy trawnik między blokami na jednym z krakowskich osiedli.
To fragment nagrania, jakie w swoich mediach społecznościowych zamieścił aktywista i były radny miejski z Krakowa, Łukasz Wantuch. Pod filmem, mężczyzna zaczepnie pyta:
Co sądzicie o koszeniu trawy na terenach osiedlowych?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
I choć odpowiedź może wydawać się w tych warunkach oczywista, na reakcję nie trzeba długo czekać. Nagranie lokalnego aktywisty ma 4,7 tysięcy wyświetleń, a w komentarzach toczy się prawdziwa burza.
Powód? Komentujący kłócą się o to, na jakiej wysokości bytują na roślinach kleszcze. A wszystko przez jeden komentarz o treści:
Powinno się kosić by nie było kleszczy i robactwa. Miasto to nie miejsce na łąki a wystarczyłoby nie wycinać wszystkiego co się da w Krakowie… - pisze jeden z internautów, czym wywołuje oburzenie reszty komentujących.
Internauci spierają się o to, gdzie żyją kleszcze, powielając przy okazji wiele popularnych kłamstw w tym zakresie.
Podczas gdy jedni są przekonani, że uciążliwe pajęczaki w ogóle nie występują w niskiej trawie, a jedynie na krzewach i krzakach, argument ten łatwo zbywają właściciele psów, którzy na dowód przytaczają osobiste doświadczenia w tym zakresie.
I choć żadna ze stron nie ma racji, a kleszcze spotkać można zarówno na krzakach w lasach jak i w niskiej trawie, wciąż nie ma zgody wśród mieszkańców miast co do zalecanego przez ekologów zmniejszenia częstotliwości koszenia, szczególnie podczas wysokich temperatur.
Dyskusję ucina jednak jeden z komentujących, który z ironicznej formie podsumowuje dyskusję.
Myślę, że można by tą trawę wyrwać z korzeniami, wtedy nie będzie trzeba wcale kosić (oszczędność!), albo polać randapem, wtedy nic nie wyrośnie (oszczędność!) i będzie już pięknie za zawsze, bez kleszczy, bez robaków, ewentualnie można beton położyć. I zrobić kurtynę wodną - puentuje.
Czytaj także: Zaczęło się w całej Polsce. Profesor o koszeniu: Głupota
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.