Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak | 

Pokazali, co robią z małpami. Przerażające zdjęcia

19

Grupa obrońców praw zwierząt chce zakazania eksperymentów na małpach w Belgii. Działacze pokazali zdjęcia rezusów, którym wywiercono dziury w czaszkach. Badacze odpowiadają na zarzuty o bezsensowne okrucieństwo wobec zwierząt.

Pokazali, co robią z małpami. Przerażające zdjęcia
Przerażające eksperymenty na małpach. Pokazali zdjęcia (Animal Rights)

Obrońcy praw zwierząt pokazali zdjęcia z eksperymentów na małpach. Przerażające fotografie ukazują rezusy, którym wywiercono dziury w czaszkach, w mózgi wszczepiono elektrody i całość zacementowano. Wszystko w ramach badań nad chorobą Alzheimera na belgijskim uniwersytecie KU Leuven.

Aż 12 małp rezusów przejdzie rygorystyczne programy szkoleniowe w ciągu najbliższych 4 lat, przejdzie poważne operacje mózgu, które polegają na wszczepieniu elektrod do ich mózgów i przejdzie ścisłą dietę wodną, ​​która ma zmusić je do współpracy z naukowcami. Po badaniu większość zwierząt zostanie zabita - podkreślają działacze Animal Rights.

Eksperymenty na małpach. Pokazali przerażające zdjęcia

Animal Rights podkreślają, że 79 proc. Belgów chce zakazu eksperymentów na małpach. Tymczasem tamtejszy rząd przeznaczył w zeszłym roku blisko 2 mln euro na badania mózgu małp rezusów w KU Leuven i zaledwie 350 tys. euro na alternatywne sposoby badania mózgu.

Działacze twierdzą, że eksperymenty na mózgach małp są przestarzałą metodą. Odsyłają też do artykułu naukowego, którego autorzy udowadniają, że rezusy nie nadają się do tego, by traktować je jako zamiennik człowieka pod kątem zdolności do rozpoznawania ludzkich twarzy. A właśnie to jest badane w kontekście opracowywania leku na chorobę Alzheimera.

eksperymenty na małpach
(Animal Rights)
W KU Leuven mówią, że wszczepianie ludziom elektrod do mózgu byłoby nieetyczne. To pokazuje podwójny standard badaczy. Jeśli spytamy ich, dlaczego używają małp, to powiedzą, że dlatego, że są takie jak my. Jeśli zapytasz, dlaczego wolno im eksperymentować na zwierzętach, to odpowiedzą, że dlatego, że nie są takie jak my - dowodzą działacze Animal Rights.

Belgijscy badacze: "Niestety nie ma dobrej alternatywy". Naukowcy z KU Leuven na swojej stronie internetowej podkreślają, że to eksperymenty na małpach udowodniły m.in. związek między chorobą Alzheimera a innymi problemami, takimi jak otyłość, uszkodzenie mózgu i brak aktywności fizyczne, a także umożliwiły stworzenie obecnie stosowanych leków.

Zwierzęta laboratoryjne są pod dobrą opieką i trzymane w najlepszych możliwych warunkach. Żyją w małych grupach i mają zapewnione zajęcie. Dobra opieka i warunki są ważne nie tylko dla zwierząt, ale także gwarantują dobrą jakość badań - twierdzą badacze z KU Leuven.
Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w dużych miastach? "Należałoby tam wprowadzać czerwone strefy"
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Zobacz także:
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić