oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Pokazali, co się dzieje m.in. nad Morzem Czarnym. Raport postał dla KE

8

Susza nie odpuszcza w europejskich krajach. Pogłębiający się problem znacząco wpływa na roślinność i uprawy rolne. Dramatyczna sytuacja panuje w regionie Morza Śródziemnego i Morza Czarnego. W Polsce jest lepiej, ale i tu susza mocno daje się we znaki.

Pokazali, co się dzieje m.in. nad Morzem Czarnym. Raport postał dla KE
Susza daje się we znaki Europie. Nie ominęła naszego kraju. (European Comission, Getty Images)

Raport przygotowany na zlecenie Komisji Europejskiej wskazuje, że w lipcu w regionie Morza Czarnego i Morza Śródziemnego wystąpiły "poważna, trwała i krytyczna" susza, która odbiła się negatywnie na wegetacji roślin i uprawach rolnych. Jak podaje portal gundemkibris.com, obszary objęte "czerwonym alertem" w związku z suszą koncentrowały się głównie na terenie Bułgarii i Rumunii.

W porównaniu z poprzednimi miesiącami także Europa Wschodnia doświadczyła w lipcu pogarszających się warunków, wpływających zarówno na uprawy, jak i dziką roślinność. W raporcie stwierdzono, że od połowy lipca 2024 r. połączony wskaźnik suszy (CDI) ukazuje braki opadów w przeważającej części Starego Kontynentu.

Pomarańczowe alerty notuje się we: wschodniej Hiszpanii, w południowych i środkowo-wschodnich Włoszech, większości Rumunii, Polski, Estonii i południowych regionów krajów bałtyckich, Grecji, Bałkanów, Ukrainy, a także w południowej Rosji, zachodniej części Cypru, Malty, wysp śródziemnomorskich i rozległych obszarów w zachodniej i północnej Turcji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężne straty handlarzy po ulewie. Giełda w Broniszach pod wodą

Raport wskazuje, że w części kontynentu notuje się poprawę warunków. Dotyczy to kilku obszarów Skandynawii, przeważającej części Wielkiej Brytanii, znaczącego obszaru Irlandii, Krajów Beneluksu, przeważającej części Francji, i Niemiec. Na Węgrzech, w Szwajcarii, Austrii, Czechach i Słowacji również notowana jest poprawa warunków związanych z suszą. Niestety tu notuje się negatywny wpływ opadów na uprawę rolną.

Susza w Polsce

Niepokojące dane na temat suszy w Polsce potwierdza najnowszy raport suszowy Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG). Jego twórcy podkreślają, że sytuacja związana z suszą jest zróżnicowana w poszczególnych częściach naszego kraju, choć wszędzie występuje deficyt wody w uprawach.

Najmniejszy deficyt wody odnotowano w południowej części naszego kraju oraz na zachodzie i północnym zachodzie. Tu braki wody w uprawie wynosiły od -59 do 119 mm. Znacznie wyższe braki wody dla roślin uprawnych notowano na pozostałym obszarze naszego kraju (od -120 do -159 mm).

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić