Według wysokiego urzędnika Departamentu Stanu USA Kurta Campbella, Rosja odbudowała swoją armię po poniesieniu ogromnych strat podczas inwazji na Ukrainę.
W ciągu ostatnich kilku miesięcy oceniliśmy, że Rosja prawie całkowicie odbudowała się pod względem militarnym - powiedział zastępca sekretarza stanu Kurt Campbell podczas wydarzenia zorganizowanego przez Centrum Nowego Bezpieczeństwa Amerykańskiego.
Choć prawdą jest, że Rosja stale odbudowuje swoje siły i stara się uzupełniać straty, w tym rekrutując nowy personel oraz tworząc nowe jednostki i okręgi wojskowe, to jednak rzeczywistość znacznie odbiega od tego, co pojawia się na papierze.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Portal Frontelligence Insight ściśle monitorował wiele rosyjskich jednostek i odnotował problem, który stał się bardziej widoczny od 2023 r. i nadal się pogłębia w 2024 r. Pojazdy opancerzone są w armii Władimira Putina zastępowane pojazdami cywilnymi, takimi jak samochody dostawcze, pickupy i inne pojazdy nieopancerzone.
Rosjanie nie mają wystarczających możliwości, by wszystkie stracone maszyny zastępować nowo wyprodukowanymi. Udokumentowano dowody wymiany czołgów T-72 różnych modyfikacji na T-62 i T-55 w co najmniej jednym oddziale czołgowym.
Chociaż nie znamy sytuacji we wszystkich jednostkach, sporadyczne filmy przedstawiające T-55 i T-62 w różnych obszarach sugerują, że nie jest to odosobniony przypadek. Dwa ostatnie egzemplarze produkowane były w latach 50 i 60 XX. wieku.
Od początku inwazji liczba straconych pojazdów przekroczyła 15 tysięcy na koniec marca, w tym 2856 czołgów, 135 helikopterów, 106 samolotów i 20 statków. Rosja nie jest w stanie zastąpić takich liczb w ciągu dwóch lat, mimo iż w swoich zapasach ma jeszcze wiele maszyn, które pamiętają czasy ZSRR.
Warto jednak zaznaczyć, że pomimo poniesionych strat w pojazdach lądowych, morskich i powietrznych, Rosja poważnie rozbudowała swój arsenał rakietowy, potencjalnie jeden z najliczniejszych na świecie, składający się z setek tysięcy taktycznych dronów rozpoznawczych, samobójczych i bombowych.
Chiny pomagają Rosji w zbrojeniach
Należy pamiętać, że Moskwa zwiększyła wydatki na obronność od 2022 r. - do 6 procent krajowego PKB w budżecie na 2024 r. Wzrost ten jest częścią szerszych wysiłków Kremla mających na celu przeniesienie swojej gospodarki, a w szczególności przemysłu obronnego, na stopę wojenną.
Część sukcesu Rosjan wynika ze wsparcia Chin, a także Korei Północnej i Iranu. Zarówno Campbell, jak i inny urzędnicy stwierdzili, że Chiny pomogły swojemu partnerowi przetrwać niepowodzenia gospodarcze i militarne w ciągu ostatnich dwóch lat.
Naprawdę widzieliśmy, jak Chińska Republika Ludowa zaczęła pomagać w odbudowie rosyjskiej bazy przemysłowej branży obronnej, zasadniczo uzupełniając wymianę handlową z europejskimi partnerami, która wygasła wraz z inwazją Rosji - powiedział Amerykanin.
Pewne jest jednak to, że odbudowa armii zajmie Rosji wiele lat. Kształt rosyjskich sił w kolejnych latach wyglądać będzie zupełnie inaczej. Od wyniku wojny będzie zależeć ich przyszły rozmiar i skład.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.