Najnowsze dane dotyczące kradzieży w polskich sklepach przedstawiła Komenda Główna Policji. Z nich wynika, że od stycznia do września 2021 roku dokonano ponad 18 tys. takich przestępstw, czyli o ponad 3 tys. więcej niż w analogicznym okresie rok temu.
Coraz więcej kradzieży w sklepach
Zdaniem ekspertów, przyczyną takiego dramatycznego wzrostu może być pandemia. W jej trakcie potencjalni sprawcy przestępstw bowiem mogą legalnie wchodzić do sklepu z zasłoniętymi twarzami, przez co pozostają anonimowi i mają większe szanse na bezkarność.
Jak zaznacza Tomasz Wojak, prezes zarządu Seris Konsalnet Holding, największej firmy z branży ochrony i bezpieczeństwa w Polsce, czynnikiem zapobiegającym rozwojowi przestępczości jest nieuchronność kary. Wykrywalność w czasach pandemii znacząco pogorszyła się przez to, że rozpoznanie zamaskowanego sprawcy jest znacznie utrudnione niż przed COVID-19.
Łupem złodziei padają sklepy wielopowierzchniowe
Eksperci informują, że do kradzieży najczęściej dochodzi w sklepach wielkopowierzchniowych i centrach handlowych. Dają one największy wybór i możliwości osobom ich dokonującym. Najbardziej są na nie narażone sklepy z odzieżą i dodatkami, elektroniką użytkową oraz drogerie i apteki.
W czasie pandemii dodatkowo można było zaobserwować zwiększony popyt na art. higieniczne z uwagi na sytuację, jaka wytworzyła się wokół ochrony zdrowia – dodaje w rozmowie z Polska Press Łukasz Grzesik, ekspert ds. zapobiegania kradzieżom sklepowym.
Łupem złodziei padają najczęściej droższe wyroby perfumeryjne. Po przeanalizowaniu tych sytuacji skierowane zostały pisma do właścicieli obiektów handlowych o wzmocnienie ochrony takich sklepów. Od września br. odnotowujemy znaczący spadek kradzieży sklepowych – informuje kom. Anna Gembala z zespołu prasowego KWP w Szczecinie.
Sprawcy coraz częściej używają siły
Jak zaznacza Łukasz Grzesik, w tym roku zaobserwować można rosnący poziom agresji sprawców dokonujących kradzieży sklepowych o charakterze rozbójniczym. Problem dotyczy małych osiedlowych formatów.
Sprawcy napadów coraz częściej stosują użycie siły wobec ofiary – przede wszystkim kobiet, uderzając, odpychają i szarpiąc je. Głównym celem jest gotówka i alkohol, a w trakcie napaści wykorzystują nóż lub gaz.