W ostatnich dniach polski internet żył zdjęciem z plaży we Władysławowie. Na fotografii wykonanej przez Kacpra Kowalskiego widać, że większość wypoczywających nic sobie nie robi z COVID-19. Plażowicze nie przestrzegali nawet obowiązku zachowywania 2-metrowego dystansu, nie mówiąc o ewentualnym noszeniu maseczek ochronnych czy rękawiczek.
Przeczytaj także: Co z wakacjami 2020? Tak koronawirus zmienił plany Polaków [BADANIE]
Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy rzeczywiście są na bakier z zasadami bezpieczeństwa. Wyniki badania dla o2 nie pozostawiają złudzeń – okazało się, że większość naszych rodaków rzeczywiście nie zwraca uwagi na ryzyko zakażenia koronawirusem. Takiej odpowiedzi udzieliło prawie 70 procent uczestników badania.
Wakacje 2020 a koronawirus. Polacy zapomnieli o COVID-19?
Na pytanie, czy informacje o wzroście liczby osób zakażonych koronawirusem wpłynęły na plany wakacyjne, 67 proc. badanych odpowiedziało "nie". Rekordowe zachorowania na COVID-19 w swoich planach wzięło pod uwagę jedynie 33 proc. osób.
Zapytaliśmy Polaków także o to, w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich dotychczasowe plany urlopowe. Z badania wynika, że aż 53 proc. osób postanowiło zrezygnować z wyjazdu na terenie Polski. Kolejne 28 proc. uznało, że zagraniczny wypad wakacyjny będzie dla nich zbyt wielkim zagrożeniem.
12 proc. ankietowanych zamieniło wyjazd za granicę na krajowy.
Przeczytaj także: Urlopy zagraniczne. Tam akurat Polacy mogą pojechać na wakacje
Sezon urlopowy bez wątpienia jest jednym z czynników, które przyczyniły się do wzrostu zachorowań na COVID-19. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje, że rząd zaczął nawet rozważać przywrócenie obowiązkowej kwarantanny dla osób powracających z zagranicy.
Kwestię nieostrożności Polaków na wakacjach poruszył nawet Wojciech Kowalczyk. Były piłkarz Legii Warszawa zaobserwował u rodaków zupełny brak ostrożności i przestrzegania zasad dystansu społecznego.
Jak ktoś pyta, to parskanie i kichanie w twarz w normie nad morzem. Jak wrócimy to miejmy szczęście, by zdążyć się pożegnać z bliskimi – podsumował zachowanie Polaków na Twitterze.
Badanie na panelu Ariadna. Próba ogólnopolska licząca N=1081 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Termin realizacji: 31 lipca – 3 sierpnia 2020 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.