Problemy za Kartę Polaka
O nowych trudnościach dla Białorusinów deklarujących związek z Polską, poinformowali dziennikarze niezależnej białoruskiej gazety Nasza Niwa.
Urzędnicy oraz pracownicy państwowych przedsiębiorstw są zmuszani do pozbycia się Karty Polaka, pod groźbą utraty pracy. Jak powiedział dyrektor białoruskiego Depertamentu Obywatelstwa i Migracji Spraw Wewnętrznych Aliakei Biahun, stu obywateli oddało dokument.
W państwie prowadzony jest szereg działań mających na celu przekonanie obywateli, że Karta Polaka jest szkodliwa dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi - powiedział Aliaksei Biahun
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Dziennikarzom Naszej Niwy udało się porozmawiać z anonimowymi Białorusinami, pracownikami państwowych instytucji, na temat nowych restrykcji reżimu:
Represje i zwolnienia z powodów politycznych trwa. Podejście do Karty Polaka, jest bardzo surowe - jeśli nie chcesz się jej zrzec, stracisz pracę. Wszystko jest tylko kwestią czasu, bo nie każdego pracownika da się zastąpić - mówi pracownik zakładu Hrodna Energo
Z kolei pracownica instytucji medycznej, która obejmuje "niskie stanowisko" za "podobnie niskie wynagrodzenie", powiedziała, że podczas rozmowy, gdy dowiedziano się o posiadaniu przez niej Kartę Polaka, szczegółowo sprawdzano jej tożsamość i dano jej do zrozumienia, że jako pracownica instytucji państwowej nie powinna jej mieć, dlatego musiała powiedzieć, że z niej rezygnuje.
Pracownik Hordna Azoty wyznał, że kilkadziesiąt jego kolegów zrzekło się Karty Polaka, bo jak wielu z nich przyznawało, "wyrobili sobie ją głównie po to aby dostać za darmo wizę do Polski". Zaznaczył, że często było to prawdą.
Czym jest Karta Polaka?
Karta Polaka jest dokumentem potwierdzającym przynależność do Narodu Polskiego, jednak nie oznacza posiadania obywatelstwa polskiego, ani nie jest dokumentem uprawniającym do przekraczania granicy lub osiedlania się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Posiadanie Karty Polaka ułatwia uzyskanie pracy, świadczeń, pobytu i edukacji, osobom zza granicy. Od wprowadzenia dokumentu w 2007 roku ponad połowa jego posiadaczy (150 tys. osób) jest obywatelstwa białoruskiego.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.