Na początku wojny w Ukrainie u Polaków przejawiał się głęboki strach przed tragedią, która spadła na sąsiadów na wschodzie. Armia Władimira Putina zaatakowała Ukrainę, a pociski spadały nawet w obrębie kilkudziesięciu kilometrów od granicy z Polską.
Swoje zrobiła także rosyjska propaganda, która przekracza kolejne granice absurdu i zdrowego rozsądku. Jeden z "ekspertów" przekonywał, że Rosja jest w stanie zająć Polskę szybciej niż Ukrainę. To wszystko sprawiało, że Polacy zaczęli bać się ewentualnego ataku rosyjskiego najeźdźczy.
Minęły dwa miesiące wojny i rosyjska armia wielokrotnie pokazała swoją nieporadność. Wojsku nie udało się zająć najważniejszych militarnych celów, które zakładane były przed wojną. "Druga armia świata" stała się powodem do kpin. I tak większość Polaków przestała bać się potencjalnego najazdu wojsk Władimira Putina.
Polacy nie boją się Putina
Wynika to z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej. Pracownia zadała respondentom pytanie, czy ich zdaniem Władimir Putin będzie chciał zaatakować Polskę. 28,4 proc. ankietowanych dopuszcza taką możliwość (5,6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 22,8 proc. - "raczej tak"). Przeciwnego zdania było 54,5 proc. badanych (38,7 proc. - "raczej nie", 15,8 proc. - "zdecydowanie nie").
Co ciekawe, bardziej ataku na Polskę boją się kobiety niż mężczyźni. 39 proc. kobiet uważa, że Putin będzie chciał zaatakować Polskę (5 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", 34 proc. - "raczej tak"). Przeciwnego zdania jest 32 proc. respondentek (26 proc. - "raczej nie", 6 proc. - "zdecydowanie nie").
U mężczyzn te proporcje wyglądają zgoła odmiennie. Zaledwie 19 proc. z nich uważa, że Putin może zaatakować nasz kraj (6 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 13 proc. - "raczej tak"). Aż 74 proc. badanych uważa, że tak się nie stanie (50 proc. - "raczej nie", 24 proc. - "zdecydowanie nie").
Badanie zostało przeprowadzone na grupie 1000 osób metodą CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) w dniach 22-23.04.2022 roku.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.