Wygląda na to, że czasy, kiedy nie dręczyły nas żadne wirusy, bezpowrotnie minęły. Po pandemii koronawirusa pojawiła się kolejna groźna choroba. To krztusiec. Liczba zakażeń krztuścem dramatycznie wzrasta w całej Europie. Jak donosi portal Politico, największym ogniskiem tej choroby jest Chorwacja.
Równie niepokojącym, jak to, że krztusiec się rozprzestrzenia, są przyczyny jego rozprzestrzeniania. Wiąże się je z zachorowaniami na malarię, odrę, kiłę czy dnę moczanową.
Już w tej chwili w Czechach zaczyna brakować szczepionki przeciwko krztuścowi. W tym kraju liczba przypadków tej choroby jest najwyższa od 60 lat.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Coraz więcej zakażeń odnotowuje się także w Danii, Belgii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania jest dobrym przykładem tego, jak choroba zatacza coraz szersze kręgi. W ciągu całego 2023 r. odnotowano tam w sumie 853 przypadki krztuśca. Tymczasem brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia donosi, że tylko w lutym w UK było już 913 przypadków tej choroby.
Politico donosi, że za największą wylęgarnię krztuśca uchodzi w tej chwili Chorwacja, w której w zaledwie 2,5 miesiąca tego roku odnotowano 6261 przypadków tej choroby.
Zapomniana choroba niebezpieczna dla dzieci
Jak w przypadku wielu chorób, którymi możemy się zarazić drogą kropelkową, metodą przeciwdziałania jest szczepionka. W krajach europejskich dzieci przeważnie otrzymują pierwsze dwie dawki skojarzonej szczepionki przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi w wieku od 2 do 12 miesięcy, z dodatkową dawką do drugiego roku życia i ostatnią dawką w wieku od 3 do 7 lat.
Jeszcze większą skuteczność można osiągnąć, proponując szczepionkę już kobietom w ciąży. Ale także to rozwiązanie z roku na rok jest coraz mniej popularne. W samej Wielkiej Brytanii w 2017 r. wskaźnik akceptacji szczepionek wśród ciężarnych wynosił ponad 70 proc, a w 2023 r. już tylko 58 proc.
Krztusiec najczęściej dopada nastolatki w wieku od 15 do 19 lat. Jednak jest bardzo groźny dla najmłodszych dzieci. Jak wykazało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) śmiertelnymi ofiarami tej choroby najczęściej są niemowlaki do 3 miesięcy.
Krztuścem można się zarazić za pośrednictwem drogi powietrzno-kropelkowej. U dzieci objawem jest napadowy, taki "szczekający" kaszel, z odrywaniem się wydzieliny. U dorosłych najczęściej wynika to jak przewlekły kasztel.
Leczenie krztuśca opiera się na antybiotykoterapii.