Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Polacy uwielbiają ten kraj. Jednak wyjazd może się skończyć fatalnie

1

Piękne widoki i zagwarantowana słoneczna pogoda. Co roku odwiedza ten kraj nawet milion turystów z Polski. Chorwacja - jest nie tylko piękna, ale może też być niebezpieczna. Jak się okazuje - kraj ten stał się wylęgarnią ciężkiej choroby.

Polacy uwielbiają ten kraj. Jednak wyjazd może się skończyć fatalnie
Polacy uwielbiają w tym kraju spędzać wakacje (Pixabay)

Wygląda na to, że czasy, kiedy nie dręczyły nas żadne wirusy, bezpowrotnie minęły. Po pandemii koronawirusa pojawiła się kolejna groźna choroba. To krztusiec. Liczba zakażeń krztuścem dramatycznie wzrasta w całej Europie. Jak donosi portal Politico, największym ogniskiem tej choroby jest Chorwacja.

Równie niepokojącym, jak to, że krztusiec się rozprzestrzenia, są przyczyny jego rozprzestrzeniania. Wiąże się je z zachorowaniami na malarię, odrę, kiłę czy dnę moczanową.

Już w tej chwili w Czechach zaczyna brakować szczepionki przeciwko krztuścowi. W tym kraju liczba przypadków tej choroby jest najwyższa od 60 lat.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Halo Polacy". Ten kraj to niezwykły twór kulturowy. "Skomplikowane"

Coraz więcej zakażeń odnotowuje się także w Danii, Belgii, Hiszpanii czy Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania jest dobrym przykładem tego, jak choroba zatacza coraz szersze kręgi. W ciągu całego 2023 r. odnotowano tam w sumie 853 przypadki krztuśca. Tymczasem brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia donosi, że tylko w lutym w UK było już 913 przypadków tej choroby.

Politico donosi, że za największą wylęgarnię krztuśca uchodzi w tej chwili Chorwacja, w której w zaledwie 2,5 miesiąca tego roku odnotowano 6261 przypadków tej choroby.

Zapomniana choroba niebezpieczna dla dzieci

Jak w przypadku wielu chorób, którymi możemy się zarazić drogą kropelkową, metodą przeciwdziałania jest szczepionka. W krajach europejskich dzieci przeważnie otrzymują pierwsze dwie dawki skojarzonej szczepionki przeciwko krztuścowi, błonicy i tężcowi w wieku od 2 do 12 miesięcy, z dodatkową dawką do drugiego roku życia i ostatnią dawką w wieku od 3 do 7 lat.

Jeszcze większą skuteczność można osiągnąć, proponując szczepionkę już kobietom w ciąży. Ale także to rozwiązanie z roku na rok jest coraz mniej popularne. W samej Wielkiej Brytanii w 2017 r. wskaźnik akceptacji szczepionek wśród ciężarnych wynosił ponad 70 proc, a w 2023 r. już tylko 58 proc.

Krztusiec najczęściej dopada nastolatki w wieku od 15 do 19 lat. Jednak jest bardzo groźny dla najmłodszych dzieci. Jak wykazało Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) śmiertelnymi ofiarami tej choroby najczęściej są niemowlaki do 3 miesięcy.

Krztuścem można się zarazić za pośrednictwem drogi powietrzno-kropelkowej. U dzieci objawem jest napadowy, taki "szczekający" kaszel, z odrywaniem się wydzieliny. U dorosłych najczęściej wynika to jak przewlekły kasztel.

Leczenie krztuśca opiera się na antybiotykoterapii.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Eksperci nie mają wątpliwości. To najdroższe pożary w historii Kalifornii
Wielka akcja policji. Potrwa kilka tygodni
Już nie weźmie słoików. Znana emerytka leci do Chorwacji
Naukowcy proponują nową definicję otyłości. To koniec BMI?
Dramatyczne sceny w Biedronce. Mogło dojść do tragedii
Ochotniczka zginęła na wojnie. Jej zdjęcie widział cały świat
Wyniki Lotto 17.01.2025 – losowania Euro Jackpot, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Awantura turystów w Tajlandii. "Polacy, nie róbcie tak"
Donald Tusk: Ochrona granic to święty obowiązek każdego rządu
Dwa tysiące osobników. To miasto zalały dziki
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić