Mimo że tylko 6% respondentów zamieszkujących wsie i małe miasta przyznaje się do spalania śmieci w piecach lub na podwórku, aż 46 proc. z nich potwierdza lub podejrzewa, że ich sąsiedzi praktykują takie działania.
Według badania 14 proc. ankietowanych wskazuje, że problem dotyczy wielu osób w ich otoczeniu, 10 proc. potwierdza, że przynajmniej jeden sąsiad spala odpady, a kolejne 22 proc. zauważa symptomy sugerujące spalanie śmieci, takie jak specyficzny zapach czy kolor dymu.
Głównymi motywacjami osób spalających odpady są koszty i wygoda. Połowa z nich uważa spalanie śmieci za darmowe paliwo, 37% traktuje to jako prosty sposób na pozbycie się odpadów, a 26% sądzi, że wyrzucanie możliwych do spalenia śmieci to marnotrawstwo. Co czwarty respondent chce w ten sposób pozbyć się odpadów po niebezpiecznych substancjach.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Na dworcu upijał przypadkowe osoby. Oto co robił później
Niewiedza jest największym problemem
W piecach najczęściej spalane są odpady papierowe, takie jak karton czy makulatura (70 proc.), drewniane odpady gabarytowe (53 proc.) oraz tworzywa sztuczne, w tym plastikowe butelki i foliowe opakowania (25 proc.). W przydomowych ogniskach dominują odpady zielone (77 proc.) oraz papierowe (41 proc.). Wszystkie te materiały powinny jednak trafiać do odpowiednich pojemników do segregacji.
Niska świadomość społeczna dotycząca przepisów prawnych i konsekwencji spalania odpadów jest źródłem problemu. Spośród osób przyznających się do tego procederu jedynie 20% zdaje sobie sprawę, że polskie prawo zabrania spalania jakichkolwiek odpadów w domowych piecach czy na wolnym powietrzu, w tym również roślin z ogrodu. Co więcej, 75% respondentów wie, że grozi za to kara grzywny, a mimo to kontynuuje tę praktykę.
Zachowania i poglądy osób spalających odpady pokazują, że jeśli chodzi o edukację społeczną, mamy jeszcze wiele do zrobienia – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego.
Palenie odpadów ma poważne konsekwencje dla zdrowia i środowiska. W wyniku spalania śmieci do atmosfery trafiają toksyczne substancje, takie jak dioksyny, furany czy metale ciężkie, które mogą powodować choroby układu oddechowego, alergie, a nawet nowotwory. Ponadto spalanie odpadów to marnowanie surowców, które mogłyby zostać poddane recyklingowi.
Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18–70 lat, zamieszkałych na wsiach i w miastach do 20 tys. mieszkańców.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.