W ostatnich dniach kilkukrotnie doszło do zanieczyszczenia wód na południu Polski ściekami i odpadami stałymi
Na Podkarpaciu do wód przedostały się ścieki. W nocy z 2 na 3 maja doszło do awarii oczyszczalni ścieków w Lesku (Podkarpacie), przez co do rzeki San przedostało się około 200-250 m3 ścieków surowych. To nie jedyne zanieczyszczenie wód na południowym wschodzie. Jak podało RZGW w Rzeszowie, dzień wcześniej, 1 maja w miejscowości Chałupki Medyckie, w okolicy Przemyśla, wody Sanu zostały zanieczyszczenie nieznaną czerwono-rdzawą substancją. Jak się okazało, była to ruda żelaza, którą opady deszczu spłukały z terenu stacji przeładunkowej PKP. Z kolei w miejscowości Krasne ściekami zanieczyszczone zostały wody w korycie Starego Wisłoka.
W Małopolsce także doszło do zanieczyszczenia wód ściekami. W nocy z 6 na 7 maja ścieki zanieczyściły rzekę Serafę. Natomiast z powodu awarii oczyszczalni ścieków w Kamienicy do wód w małopolskiej miejscowości przedostały się nieoczyszczone biologicznie ścieki.
Problem jest też na Dolnym Śląsku. "Bardzo liczne przypadki zanieczyszczenia wód nieczystościami oraz odpadami stałymi obserwujemy również w województwie dolnośląskim" - informują Wody Polskie. Tam na przykład, na odcinku 1 km nabrzeża we Wrocławiu, w sezonie wiosenno-letnim, po weekendzie zbierane jest aż 1,5 tony śmieci.
Trzeba jednak pamiętać, że sytuacja z zanieczyszczeniem wód dotyczy całej Polski. Stąd apel Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.
PGW Wody Polskie apeluje do wszystkich o reakcję
"Substancje chemiczne, które wraz ze ściekami przedostają się do wód, jak również zanieczyszczenia uwalniające się ze śmieci stałych wyrzuconych do rzek czy pozostawionych w ich okolicach, stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i dla środowiska przyrodniczego!" – czytamy w komunikacie Wód Polskich.
PGW Wody Polskie dodaje:
"Problem zaśmiecania niestety będzie istniał, póki nie wzrośnie świadomość społeczna, że porzucanie śmieci stwarza ryzyko skażenia wód. Co – jak podkreślamy – jest niebezpieczne dla ludzi i środowiska przyrodniczego. Dlatego też potrzebne jest wspólne działanie Wód Polskich, lokalnych społeczności i władz gmin".
W przypadku zanieczyszczeń wód szybka reakcja jest bardzo ważna. Jeśli więc jesteśmy świadkami zanieczyszczania wód i widzimy, że ktoś wyrzuca śmieci lub wypuszcza ścieki, reagujmy! Wystarczy zadzwonić na numer alarmowy 112, informując o zaistniałym problemie i podając dokładną lokalizację.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.