Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak | 
aktualizacja 

Polak ma zostać odłączony od aparatury. Pawłowicz: to zbrodnia!

145

Krystyna Pawłowicz wspiera rodzinę Polaka, który po uszkodzeniu mózgu leży w śpiączce w Plymouth. Pan Sławomir ma zostać odłączony od aparatury podtrzymującej życie. Pawłowicz wzywa do podjęcia nadzwyczajnych środków, żeby uratować mu życie.

Polak ma zostać odłączony od aparatury. Pawłowicz: to zbrodnia!
(PAP)

Koszmar Polaka w Wielkiej Brytanii. 6 listopada zeszłego roku serce pana Sławomira zatrzymało się na ponad 45 minut. Udało się przywrócić akcję serca, ale niestety doszło do poważnego i trwałego uszkodzenia mózgu. Lekarze stwierdzili, że stan Polaka nigdy nie ulegnie poprawie i wystąpili do sądu o wniosek o odłączenie go od aparatury podtrzymującej życie.

Żona i dzieci Polaka zgodziły się na odłączenie go. Żona powiedziała w brytyjskim sądzie, że pan Sławomir nie chciałby egzystować w takim stanie. Jednak rodzice chorego i jego siostry nie zgadzają się z tym i uważają, że jako katolik pan Sławomir nie zgodziłby się na odłączenie go od aparatury.

Brytyjskie sądy przychyliły się jednak do wniosku żony i dzieci Polaka. Sprawa trafiła też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. Instytucja nie przyjęła kolejnej skargi złożonej przez rodziców Polaka.

W sprawę zaangażowała się Krystyna Pawłowicz. Podkreśliła, że polskie władze wykorzystały wszystkie możliwe środki prawne do zatrzymania odłączenia Polaka od aparatury podtrzymującej życie. Sędzia TK uznała, że teraz nadszedł czas na "środki nadzwyczajne".

Prawa człowieka do życia nie może też uchylić wola żony i dzieci chorego, choćby nawet zmęczonych jego chorobą. A rodzice chcą syna ratować! Anglicy nie chcą leczyć ani chorego oddać Polsce! To zbrodnia! – napisała na Twitterze Krystyna Pawłowicz.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Polak był już trzykrotnie odłączany od aparatury podtrzymującej: najpierw na dwa, potem na pięć, a ostatnio na trzy dni. Jednak za każdym razem rodzina składała wniosek o apelację, co wiązało się z ponownym podłączeniem pacjenta.

Przedmiotowa sprawa jest stale monitorowana przez władze Rzeczypospolitej Polskiej, w tym resort spraw zagranicznych oraz Ambasadę RP w Londynie. Wyrażamy zrozumienie, a także solidarność z rodziną polskiego obywatela, która przeżywa teraz bardzo trudne chwile – napisano w oświadczeniu polskiego MSZ w tej sprawie.
Zobacz także: Zobacz też: Szczepienia w Niemczech. Część medyków woli poczekać
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Nowak o nowym przedmiocie w szkołach. "Trzeba stanąć do konkretnej walki"
Rosjanie wystrzelili tę rakietę po raz pierwszy. "To akt desperacji"
Nie żyje 14-letni piłkarz. Został zaatakowany nożem przez rówieśników
Odmrażanie cen energii to konieczność? Eksperci zabrali głos
Wybierz meble z głową. Ta łamigłówka może ci w tym pomóc
Oto, co serwowali w tatrzańskiej restauracji. Potężna kara
Odkryj tajemnice nocy. Sprawdź swoją wiedzę w łamigłówce
Ojciec zaginionego Krzysia Dymińskiego nie wytrzymał. "Nie ma mojej zgody"
Mocne słowa gen. Skrzypczaka. "Wystarczy na 10 dni"
Nie odcedzaj makaronu pod zlewem. Robisz spory błąd
Pasażer próbował otworzyć drzwi samolotu. Maszyna była 9 km nad ziemią
Programy komputerowe, które ułatwiają życie. Czy znasz je wszystkie?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić