Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
aktualizacja 

Polak rektorem białoruskiej uczelni na Litwie. Pojawił się głos rozgoryczenia

Europejski Uniwersytet Humanistyczny (EHU) jest białoruską uczelnią na uchodźstwie. Prezes EHU właśnie poinformował o wyborze na rektora tej uczelni profesora Krzysztofa Rybińskiego. Polak ma 20-letnie doświadczenie w zarządzaniu uczelniami. Jednak nie wszystkim jego wybór się podoba.

Polak rektorem białoruskiej uczelni na Litwie. Pojawił się głos rozgoryczenia
prof. Rybiński obejmie stanowisko rektora 3 kwietnia 2023 (Twitter)

Europejski Uniwersytet Humanistyczny od 31 lat zajmuje się niezależnym kształceniem Białorusinów. W tej chwili na uczelni uczą się choćby studenci, których wydalono z białoruskich uniwersytetów i politechnik po wyborach w 2020 roku. W latach 1992 - 2004 EHU działało jeszcze na terenie Białorusi i miało prawo nadawać stopień licencjata. Jednak w 2004 roku władze białoruskie zamknęły uczelnię. Do jej ponownego otwarcia w 2005 roku, już na terenie Wilna, przyczynił się rząd litewski a także państwa unijne i USA. Pół roku później uczelnia otrzymała od władz Litwy status uniwersytetu państwowego. Niemniej zarządzanie uczelnią na uchodźstwie nie należy do najłatwiejszych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Łukaszenka ostrzega w Zimbabwe. Białoruś gotowa pomóc Rosji w Ukrainie

W najbliższym czasie z tym wyzwaniem ma się zmierzyć profesor Krzysztof Rybiński. Sam ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki a na Wydziale Nauk Ekonomicznych zdobył tytuł doktora. Później przyszła pora na habilitację na SGH. Przez trzy lata Rybiński był rektorem Uniwersytetu Narchoz w Ałmaty w Kazachstanie i przez pięć lat kierował Akademią Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie.

Z niecierpliwością wyczekują współpracy z całą społecznością EHU – studentami, wykładowcami, pracownikami, darczyńcami i partnerami – w okresie przekazywania pełnomocnictw. Jestem przekonany, że wspólnymi działaniami jesteśmy w stanie pokonać problemy, które stoją przed uczelnią i utrwalić status EHU jako instytucji wiodącej w sferze edukacji, udziału w życiu społeczności obywatelskiej Białorusi i regionu – oświadczył przyszły rektor, cytowany przez belsat.eu.

Posadę rektora Krzysztof Rybiński ma objąć 3 kwietnia 2023 roku.

Kontrowersyjna decyzja?

Jednak nie dla wszystkich taki wybór jest zrozumiały. O komentarz na temat nowego rektora Biełsat spytał byłego wykładowcę tej uczelni, Andreja Łauruchina. Zwrócił on uwagę, że Rybiński to już czwarty z kolei rektor EHU, który nie pochodzi ani z Litwy ani z Białorusi.

Rodzi się pytanie: czyżby nie było wystarczająco godnych Białorusinów? Mam wrażenie, że EHU zamienia się w jakiś projekt kolonialny. O ile rozumiem logikę donatorów, wybierają oni ludzi, którzy powinni być bardziej neutralni, obdarzeni autorytetem Białorusinów. To zupełnie kolonialna logika: nie możecie sami sobą zarządzać, bo tylko się kłócicie, dlatego trzeba znaleźć wam kogoś mądrzejszego - skrytykował wybór Łauruchin w rozmowie z Biełsatem.

Były wykładowca zarzuca też EHU to, że wybory rektora były tajne i nie ujawniono nawet nazwisk kandydatów. A to, zdaniem Łauruchina, nie pomaga w budowaniu wiarygodnego wizerunku uczelni.

Autor: EWS
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Fałszywy Biały Miś z Krupówek zwinął biznes. Dostał 70 mandatów
Najstarsze wzmianki o nim pochodzą z 1816 roku. Trafił właśnie na Wawel
Kłobuck pożegnał zamordowanego księdza. Na pogrzebie tłumy
Pocałował piłkarkę w usta. Sprawa wróci do sądu
Dodaj do ciasta na oponki. Wyjdą miękkie i delikatne
Zarzuty dla lekarki i pielęgniarek z DPS w Zielonej Górze. W ranach zalęgły się larwy much
Polska piłka nożna coraz bliżej czołówki. Wymarzona 15. w zasięgu
Tajemniczy balon na Podlasiu. Służby badają podejrzany pakunek
Masz tuje? Nie zapomnij wykonać tego zabiegu przed nadejściem wiosny
Asteroida YR4. NASA wydała komunikat
Kuracjusze narzekają na posiłki w Ciechocinku. "Lepiej mają lokatorzy w chlewiku"
Zabójcze pułapki. Niesamowite odkrycie na dnie morza
KOMENTARZE WYŁĄCZONE
Sekcja komentarzy coraz częściej staje się celem farm trolli i polem do dezinformacji. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć możliwość komentowania pod tym artykułem.
Redakcja o2.pl
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić