Jak powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową komisarz Aneta Sobieraj z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi, takiego rozwiązania dotychczas nie stosowano. To nowatorska metoda, która sprawia, że pieszy czy rowerzysta jest widoczny na drodze, a zatem bezpieczniejszy.
Odblaskowy spray został przekazany policji dzięki współpracy z Regionalnym Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Przeczytaj też: "Przywrócił do życia" partnerkę. Oto co od niej usłyszał
Powstaje innowacyjna powłoka, która jest widoczna w ciemności. To rozwiązanie jest odpowiedzią na zmieniające się czasy. Akcja jest pilotażem, ale planujemy już zakup kolejnych sprayów w nowym roku – zapowiedziała Joanna Skrzydlewska, marszałek województwa łódzkiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Substancja jest bezbarwna i nie powoduje przebarwień odzieży. Może być aplikowana na różne elementy garderoby czy wyposażenia, takie jak kurtki, torby, buty, rowery, kaski czy plecaki.
Niewielka warstwa środka fluorescencyjnego powoduje, że po zmroku spryskana powierzchnia odbija światło reflektorów, umożliwiając kierowcom wcześniejsze dostrzeżenie pieszego lub rowerzysty.
Policja w Łódzkiem wprowadza odblaskowy spray dla pieszych
Komendant wojewódzki policji inspektor Arkadiusz Sylwestrzak zapowiedział, że pakiety z odblaskowym sprayem trafią do wydziałów ruchu drogowego we wszystkich komendach powiatowych województwa.
Zaczynamy nasze działania od czwartku (31 października). Mamy już wytypowane punkty, które są niebezpieczne i tam będziemy znakować wszystkie osoby, które chcą być widoczne – powiedział.
Pierwsze akcje odbędą się w miejscach szczególnie niebezpiecznych, takich jak rejon stacji PKP w Gorzędowie w powiecie radomszczańskim, gdzie brakuje oświetlenia, a chodnik jest w budowie. Kolejne lokalizacje to przejścia dla pieszych przy ul. Słowackiego 157 w Piotrkowie Trybunalskim oraz przy ul. Długiej 58 w Zgierzu.
Sprej nadzieją na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem pieszych
Policjanci liczą, że nowy spray przyczyni się do zwiększenia widoczności pieszych i rowerzystów po zmroku, a tym samym poprawi bezpieczeństwo na drogach.
Jak przypominają, pieszy ubrany w ciemny strój jest widoczny dla kierowcy z odległości około 40 metrów, natomiast z odblaskami – z ponad 150 metrów, co daje kierowcy więcej czasu na reakcję.
W dzień powłoka jest niewidoczna i obojętna dla odzieży i przedmiotów, a w dodatku jest łatwa w aplikacji i odporna na warunki atmosferyczne, zapewniając długotrwałą ochronę – powiedziała aspirant Aneta Błędniak-Kałka z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Łodzi.
Substancja jest bezpieczna dla ludzi i środowiska – nie zawiera szkodliwych składników. Policja podkreśla, że akcja ma charakter prewencyjny, a oznaczenie odblaskową substancją będzie się odbywało wyłącznie za zgodą pieszych i rowerzystów, którzy mogą wskazać, jaki element garderoby chcą oznaczyć.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.