Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Policja przeszukuje domy byłego komisarza UE. Poważne podejrzenia

15

Belgijska policja przeszukała nieruchomości byłego komisarza UE Didiera Reyndersa. Działania funkcjonariuszy mają związek z podejrzeniami, że polityk zamieszany był w pranie brudnych pieniędzy. Proceder miał trwać prawie dekadę.

Policja przeszukuje domy byłego komisarza UE. Poważne podejrzenia
Didier Reynders były komisarz Unii Europejskiej (Getty Images, Europa Press 2024)

Belgijska policja przeprowadziła przeszukania w domach byłego komisarza UE ds. sprawiedliwości Didiera Reyndersa, który jest podejrzewany o pranie brudnych pieniędzy. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, proceder miał trwać prawie dziesięć lat.

O sprawie poinformowały belgijskie media, w tym "Le Soir" i portal Follow the Money. Policja przeszukała dwa adresy związane z Reyndersem: jego dom w Uccle oraz dom wakacyjny w Vissoul. Były komisarz został przesłuchany, a czynności trwały do późnych godzin nocnych.

Reynders, były minister finansów i spraw zagranicznych Belgii, jest podejrzewany o pranie pieniędzy za pośrednictwem Loterii Narodowej. Miał kupować losy na loterię, a następnie przelewać ich wartość na swoje konto w Loterii Narodowej. Z wygranych pieniędzy, które były już "wyprane", przekazywał środki na swoje prywatne konto.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ukraina może zapomnieć o NATO? "Nikt jej nie weźmie"

Loteria Narodowa oraz belgijski urząd analityki finansowej (CTIF-CFI) zgłosiły podejrzane transakcje. Według CTIF-CFI, operacje finansowe Reyndersa były dokonywane przez długi czas i opiewały na znaczną kwotę. Prokuratura wszczęła dochodzenie w 2023 r., ale akta sprawy udostępniono policji dopiero niedawno.

Reynders może ponieść poważne konsekwencje polityczne

Media spekulują, że sprawa może zakończyć karierę polityczną Reyndersa, który przez lata był wpływowym politykiem w Belgii i Unii Europejskiej. Był wicepremierem Belgii oraz ministrem finansów, spraw zagranicznych, europejskich i obrony Belgii. W poprzedniej Komisji Europejskiej był komisarzem ds. sprawiedliwości. Jego partia, Ruch Reformatorski, nie nominowała go na drugą kadencję, co przyjął z rozczarowaniem.

Reynders, jako komisarz ds. sprawiedliwości prowadził m.in. sprawy dotyczące naruszenia praworządności przez rządy w Polsce i na Węgrzech. Reyndersowi, jako byłemu ministrowi, przysługuje pewna ochrona prawna. Jeśli sędzia śledczy zdecyduje się na jego aresztowanie lub skierowanie sprawy do sądu, wymagana będzie zgoda belgijskiego parlamentu.

Według Follow the Money i jego wieloletni doradca Jean-Claude Fontinoy byli w przeszłości wielokrotnie oskarżani o korupcję i branie łapówek. Do tej pory nie udało się jednak znaleźć niezbitych dowodów na potwierdzenie tych oskarżeń. To sprawiło, że dorobił się nawet miana "teflonowego".

Autor: AWWA
Źródło:PAP
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Aktywistka Ostatniego Pokolenia w ogniu krytyki. "Wszyscy jesteśmy ludźmi"
Jest decyzja sądu ws. współpracownika "Buddy"
"Będę tutaj do końca". Polak dostarcza samochody na front w Ukrainie
Nie każdy zwrócił na niego uwagę. Niezwykły kask kierowcy Formuły 1
Chcą położyć kres otyłości. Wystarczy dmuchnąć balonik
Napis na tęczowej opasce wywołał poruszenie. Ojciec piłkarza zabrał głos
Sąd w Paryżu odrzuca apelację Lewis. Roman Polański niewinny
Lewandowski zdenerwował trenera. Wyszło na jaw, czemu nie zagrał
Jak suszyć pranie zimą? Tak unikniesz brzydkiego zapachu
Niemcy zwolnili ponad 60 żołnierzy. Powodem ekstremistyczne zachowania
Czy miód może się zepsuć? O tym wiele osób nie ma pojęcia
Tak zagłosuje Lech Wałęsa. To jego faworyt na prezydenta
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić