Ważna rada dla jedzących hulajnogami. Co warto mieć ze sobą podczas jazdy?
Każdy uczestnik ruchu drogowego zobowiązany jest podjąć wszelkie możliwe działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym. Spełnieniem takiego obowiązku znajdującego się w Kodeksie drogowym jest m.in. noszenie kasku. Mimo to nie ma wzmianki, która konkretnie nakazywałaby rowerzystom czy innym uczestnikom ruchu noszenia kasku. Czy ta sama zasada dotyczy kierowców hulajnóg? W końcu hulajnoga elektryczna jest przystosowana do jeżdżenia nawet 30 km/h.
Kierowcy hulajnóg nie wyłamują się jednak z tej zasady. Przepisy nie nakazują jeżdżenia w kasku na głowie. Mimo to policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego zachęcają każdego uczestnika ruchu, by przed ruszeniem w drogę, na głowie kierowcy hulajnogi znalazła się odpowiednia ochrona głowy. Szczególnie w przypadku dzieci. Nie jest tajemnicą, że kask znacznie poprawia bezpieczeństwo, a może nawet uratować życie, przypomina asp. szt. Remigiusz Rakowski z Wydziału Ruchu Drogowego w Bydgoszczy w rozmowie z "Gazetą Pomorską".
Jak bezpiecznie poruszać się hulajnogą elektryczną?
W aktualizacji Kodeksu drogowego pojawił się przepis mówiący o obowiązku posiadania karty rowerowej przez nastolatków, którzy poruszają się na rowerze. Osoby jeżdżące hulajnogą zwykłą lub elektryczną nie muszą pobierać żadnych nauk, zanim odepchną się od ziemi. Nie oznacza to jednak, że nie muszą oni znać kilku ważnych zasad. Ich nieprzestrzeganie może grozić mandatem.
Kierujący hulajnogą elektryczną ma obowiązek w pierwszej kolejności poruszać się wszędzie tam, gdzie przemieszczają się rowery, czyli pasem ruchu dla rowerów. Jeśli takiego pasa nie ma, kierujący może jechać chodnikiem, ale tylko zobowiązując się do udzielania pierwszeństwa pieszym. Powinien też dostosować swoją prędkość do tej, z jaką porusza się pieszy.
Jak jeździć hulajnogą, by uniknąć mandatu?
Jeżdżąc hulajnogą elektryczną, należy zapewnić bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu, także pieszym. O czym bezwzględnie trzeba pamiętać? Jazda hulajnogą elektryczną po spożyciu alkoholu jest nie tylko niebezpieczna, ale również karalna i uznawana za wykroczenie. Tego rodzaju środkiem transportu można poruszać się wyłącznie w stanie trzeźwości. W przeciwnym wypadku kierowcy grozi mandat karny w wysokości 2 500 zł. Stan nietrzeźwości to powyżej 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.
Mandaty grozi również m.in. za: przekroczenie dozwolonej prędkości na hulajnodze (czyli 20 km/h), korzystanie z telefonu podczas jazdy, niezastosowanie się do nakazu jazdy po ścieżce rowerowej, podróżowanie w ducie na jednej hulajnodze czy utrudnianie ruchu pieszym.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.