Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek | 

Politycy twierdzą, że zarabiają za mało. Teraz dostaną jeszcze więcej

64

PiS złożyło właśnie w Sejmie projekt ustawy o zmianie wynagrodzeń najważniejszych osób w państwie. Chodzi o pieniądze dla prezydenta, parlamentarzystów, premiera, ministrów, wojewodów, marszałków województwa i... pierwszej damy.

Politycy twierdzą, że zarabiają za mało. Teraz dostaną jeszcze więcej
Ile zarabiają posłowie? (Getty Images)

Nowelizacja ustawy o wynagrodzeniu osób sprawujących funkcje publiczne

Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych przygotowała projekt ustawy, dotyczącej wynagrodzeń prezydenta, posłów, senatorów, premiera, ministrów, wojewodów, marszałków województw i pierwszej damy. W opublikowanym właśnie projekcie czytamy, że ich pensje miałyby być uzależnione od wynagrodzeń sędziów Sądu Najwyższego.

Ile zarobią posłowie, senatorowie, ministrowie i inne osoby sprawujące funkcje publiczne? Projekt Ustawy o zmianie niektórych ustaw w zakresie wynagradzania osób sprawujących funkcje publiczne oraz o zmianie ustawy o partiach politycznych został opublikowany na stronie Sejmu RP w czwartek 13 sierpnia około 22:00.

Twierdzą, że zarabiają za mało

Politycy skarżą się, że zarabiają za mało. W uzasadnieniu projektu ustawy możemy przeczytać, że bodźcem do wprowadzenia zmian jest "podjęcie próby urealnienia wynagrodzeń wypłacanych osobom pełniącym funkcje publiczne, które na skutek braku wzrostu wynagrodzeń przez ostatnie lata, a nawet ich obniżenia o 20 proc. (co miało miejsce w 2018 r. w stosunku do posłów, senatorów i grupy pracowników samorządowych pełniących funkcje publiczne), pozostały na niskim poziomie wynagradzania, nieadekwatnym do wzrostu przeciętnego czy minimalnego wynagrodzenia w tym samym okresie".

Politycy chcą dostosować swoje wynagrodzenia do wynagrodzeń przedstawicieli głównych organów władzy sądowniczej. Podstawą do ustalenia wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego pomnożone przez 4,13. Ponieważ w drugim kwartale 2019 r. przeciętne wynagrodzenie wyniosło 4839,24 zł, to sędzia SN zarabia teraz 19 986 zł brutto.

Zmiany wynagrodzeń osób zajmujących funkcje publiczne. Ile zarobią?

Projekt zmiany ustawy o wynagrodzeniach osób pełniący funkcje publiczne zakłada, że prezydent dostanie 1,3-krotność wynagrodzenia sędziego SN, pierwsza dama - 0,9-krotność, marszałkowie Sejmu i Senatu - 1,1-krotność, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu - 0,9-krotność, posłowie i senatorowie - 0,63-krotność wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN, premier - 1,1-krotność, wicepremier - dokładnie tyle samo co sędzia SN, ministrowie - 0,9-krotność wynagrodzenia sędziego SN, sekretarz stanu oraz podsekretarz - 0,85-krotność, wojewoda - 0,75-krotność, a wicewojewoda - 0,65-krotność.

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Wyniki Lotto 21.11.2024 – losowania Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Ekstra Pensja, Ekstra Premia, Mini Lotto, Kaskada
Nakaz aresztowania Netanjahu. "Istotny krok w kierunku sprawiedliwości"
Zmasowane ataki Izraela na Liban. Ponad 47 zabitych
Wrocławski McDonald's podbija sieć. Kolorowe neony, światła i tłumy klientów
Zobaczył tygrysa pod domem. Przerażające nagranie z Chin
Ukraiński recydywista w Sopocie. Pokazał policjantom fałszywe prawo jazdy
Trzaskowski: Na spotkania w prekampanii jeżdżę prywatnym samochodem, urlopu nie planuję
Wypadek na roli. Nogę mężczyzny wciągnęła maszyna
PiS ogłosi swojego kandydata na prezydenta. Wiadomo już gdzie
Skrajnie osłabiony senior w Gdańsku. Jej reakcja uratowała życie 71-latka
Ōkunoshima. Tajemnicza wyspa królików z mroczną przeszłością
Estonia. Tysiące niewybuchów na poligonie wojsk NATO
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić