Porozumienie między podmiotami zostało zawarte 21 kwietnia. To właśnie tego dnia prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA) prof. Grzegorz Wrochna, oraz rektor Politechniki Rzeszowkiej prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik podpisali niezbędne dokumenty. Dzięki niemu w Bezmiechowej w Bieszczadach powstanie obserwatorium przestrzeni kosmicznej.
Obserwatorium będzie pierwszym tego typu obiektem na Podkarpaciu. Budynek ma powstać na terenie Akademickiego Ośrodka Szybowcowego w Bezmiechowej, około 13 kilometrów na południowy wschód od Sanoka. W specjalnie zbudowanych kopułach umieszczone zostaną profesjonalne teleskopy. Prezes POLSA podkreślił, że kosmos to nowa, prężnie rozwijająca się gałąź gospodarki.
Technologie kosmiczne wykorzystujemy przecież na co dzień w nawigacji, telekomunikacji, a obrazowania satelitarne Ziemi nie tylko w działaniach kryzysowych, ale także w rolnictwie, leśnictwie, planowaniu przestrzennym itp. - mówił prof. Grzegorz Wrochna.
Prezes Wrochna przybliżył cel, dla którego zbudowane zostanie obserwatorium. Obiekt będzie służyć Polskiej Agencji Kosmicznej przede wszystkim do wyszukiwania i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi. Wytłumaczył, że "przy ciągle rosnącej liczbie satelitów jest to konieczne dla unikania zderzeń i zapewnienia bezpieczeństwa kosmicznego".
Głównym celem obserwatorium przestrzeni kosmicznej będzie wyszukiwanie i śledzenie na niebie sztucznych satelitów Ziemi - tłumaczył prezes.
Wagę inwestycji podkreślił również rektor Politechniki Rzeszowskiej. Prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik przyznał, że dla uczelni będzie to niezwykle ważny krok rozwojowy.
Jesteśmy uczelnią postrzeganą jako jedną z wiodących, jeśli chodzi o rozwój naukowy w zakresie lotnictwa i kosmonautyki - stwierdził uczony.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.