Polscy badacze Arktyki zyskali nowe wsparcie w postaci Centrum Logistyczno-Naukowego BERA, które zostało otwarte na Svalbardzie. Dzięki tej inwestycji, naukowcy będą mieli stały dostęp do sprzętu, aparatury pomiarowej, skuterów śnieżnych, łodzi oraz innych niezbędnych narzędzi - informuje Polska Agencja Prasowa.
Czytaj więcej: Co robić w łóżku na literę J? Reakcja Steczkowskiej to hit
Centrum BERA jest nową infrastrukturą Uniwersytetu Śląskiego oraz sześciu innych jednostek badawczych. Powstało w wyniku wieloletnich starań polskiego środowiska polarnego, aby wspierać działania logistyczne i naukowo-badawcze prowadzone w Longyearbyen.
W 1957 r. Instytut Geofizyki PAN założył całoroczną stację badawczą w Hornsund. Od tamtej pory na norweskim archipelagu powstały cztery kolejne bazy należące do uniwersytetów z Wrocławia, Torunia, Poznania i Lublina. Dotychczas badania były prowadzone od maja do października, a sprzęt musiał być transportowany z Polski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Polacy liderami badań Arktyki. "Naukowców z Polski zaczęło być dużo"
Naukowców z Polski zaczęło być dużo. Na lokalne możliwości może nawet za dużo. Nasze koleżanki i koledzy coraz częściej doświadczali problemów z przechowaniem, naprawą czy konserwacją swojego wyposażenia - powiedział PAP dr Dariusz Ignatiuk z Centrum Badań Polarnych Uniwersytetu Śląskiego, kierujący nowym obiektem
Czytaj więcej: Północnokoreańscy żołnierze niczym mięso armatnie. Tylko w obwodzie kurskim zginęło ich tysiąc
Centrum BERA znajduje się w strategicznej lokalizacji między lotniskiem a Longyearbyen, co ułatwia dostęp do portowych nabrzeży. Na miejscu dostępne są warsztat, magazyny, sala konferencyjna i suszarnia. Wiosną planowane jest uruchomienie instalacji do wodowania łodzi i pontonów.
Prof. dr hab. Piotr Głowacki, były szef Polskiej Stacji Badawczej Hornsund, zauważa, że Polacy stali się liderami badań w Arktyce, zaraz po Norwegach. "Mamy za sobą prawie 70 lat doświadczeń, prac badawczych, setki wypraw naukowych, tysiące naukowców i studentów, którzy przewinęli się przez nasze stacje polarne" - stwierdził w rozmowie z PAP prof. Głowacki.
Uniwersytet Śląski wraz z innymi instytucjami zapewnił utrzymanie centrum BERA na najbliższe 10 lat. Z ośrodka będą mogły korzystać również inne jednostki naukowe z Polski i zagranicy.