Jedenasta edycja plebiscytu Słowo Roku organizowanego przez Uniwersytet Warszawski przeszła już do historii. Podczas ogłaszania wyników zauważono, że "szczepienie" (a także "szczepionka) to słowo roku nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie.
Czytaj także: Pogodowy armagedon! -50 stopni i rekordowe śnieżyce
Na kolejnych miejscach w głosowaniu internautów znalazły się takie słowa jak: "cnota", "zdalny", "fala", "reasumpcja", "inflacja", "granica", "antyszczepionkowcy", "lockdown" oraz "obostrzenia".
To, że kapituła uznała Słowami Roku "szczepienie" i "granica", chyba nikogo nie dziwi. Pojawiały się one bardzo często.
Szczepionka pojawiała się falami jako wielkie nadzieje, a potem w dyskusji, kogo należy lub nie należy szczepić w pierwszej kolejności, żeby w połowie roku, kiedy już wszyscy mogli się szczepić, głównym problemem stało się to, że ludzie się szczepić nie chcą - zauważyła prof. Magdalena Derwojedowa, cytowana przez PAP.
Czytaj także: Popularny prezenter nie żyje. Zmarł w hospicjum
Słowo Roku 2021. Mówiąc "granica", masz jedno skojarzenie
Profesor Marek Łaziński spostrzegł natomiast, że w drugiej połowie ubiegłego roku bardzo wyraźnie wzrosła częstotliwość użycia słowa "granica".
Dziś podstawowym odniesieniem jest granica polsko–białoruska. Jeszcze niedawno granica kojarzyła się z "zagranicą". Kiedy mówiliśmy o granicy, to zastanawialiśmy się nad paszportami, zarówno tymi oficjalnymi, jak i covidowymi, a także nad tym, do jakich przepisów sanitarnych mamy się dostosować - zaznaczył (PAP).
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.