Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...

Polscy leśnicy nie wytrzymali. Odpowiadają Niemcom

20

Niemcy biją na alarm w sprawie Polski. Tamtejsi specjaliści kreślą bardzo czarne scenariusze. Pojawiła się już odpowiedź Lasów Państwowych, które twierdzą, że "Niemcy udają troskę o polskie niedźwiedzie, choć u siebie wszystkie wybili".

Polscy leśnicy nie wytrzymali. Odpowiadają Niemcom
Zdjęcie poglądowe (Adobe Stock, ALBINMARCINIAK)

Niemieckie media obiegły czarne scenariusze dotyczące Polski. "Deutsche Welle" i "Tagesspiegel" opublikowały informacje o "masowej wycince" bieszczadzkich lasów i możliwej zagładzie mieszkających w nich niedźwiedzi.

Gdy ceny drewna na świecie biją rekordy, drewniane produkty z Polski stają się bezkonkurencyjne na Zachodzie. Na ratunek niemieckim producentom ruszył czarny PR - grzmią Lasy Państwowe w odpowiedzi na publikacje, jakie się pojawiły w Niemczech.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wielka wyżerka niedźwiedzi. Nagranie leśników z Bieszczad hitem sieci

Lasy Państwowe odpowiadają Niemcom

Na lasy.gov.pl możemy przeczytać również, że "nieprawdą jest, że na Podkarpaciu trwają masowe wycinki lasów, zwiększane dodatkowo z powodu wzrostu cen na rynku".

Wielkość pozyskiwanego drewna w każdym nadleśnictwie określana jest ściśle raz na 10 lat w specjalnych planach opracowanych przez ekspertów i zatwierdzanych w ministerstwie (plan urządzenia lasu). W planach tych nie bierze się pod uwagę wahań popytu i cen. Głównym kryterium jest zrównoważonego rozwoju i pozostawienie dużej części przyrastającego drzewostanu, tak aby powierzchnia lasów w Polsce cały czas się zwiększała. Leśnicy nie pozyskują więcej niż przewidują plany, niezależnie od sytuacji na rynku - tłumaczą Lasy Państwowe.

Wyraźnie podkreślono, że nieprawdziwe są też informacje o tym, że żyjącym na Podkarpaciu niedźwiedziom grozi wyginięcie. "W rzeczywistości ich populacja w Polsce rośnie - pół wieku temu ich liczbę szacowano na zaledwie 20 osobników, dzisiaj oficjalne dane mówią o 381 (GUS 2020). To prawie czterokrotnie więcej niż podają w artykule Niemcy" - zauważono na lasy.gov.pl.

Lasy Państwowe twierdzą też, że Polska wcale nie przoduje w wycince lasów w Europie. Na tym jednak nie koniec.

Nieprawdą jest, jak twierdzą "anonimowi polscy ekolodzy", których cytują Niemcy, że ogólna sytuacja polskich lasów jest "pesymistyczna". Wszystkie dane statystyczne, opracowywane przez niezależnych naukowców, wskazują na nieustający wzrost powierzchni i poprawę stanu polskich lasów, w których wskaźniki bioróżnorodności utrzymują się na niezmiennym poziomie - podkreślono w reakcji na rewelacje Niemców.

"Nieprawdą jest także, jakoby rosła liczba demonstracji przeciwko pozyskiwaniu drewna w polskich lasach" - zapewniają Lasy Państwowe. W tym miejscu zaznaczono, że "protestują wciąż te same grupki radykałów, które często nie mają nic wspólnego z ekologią".

Nieprawdziwa jest nawet historia cytowanego w artykule dr. Andrzeja Czecha, który "był w przeszłości strażnikiem lasu i prowadził działalność zgodną z polityką Lasów Państwowych. Teraz zmienił zdanie" - przekazano.

Jednocześnie zaznaczono, że "prawdą jest zaś, że liczba młodych drzew sadzonych w Polsce rzeczywiście co roku sięga 500 milionów". "Każdy ma prawo do własnych poglądów, ale nie możemy tolerować podawania fałszywych danych i manipulacji, których celem jest deprecjonowanie efektów profesjonalnej pracy wielu pokoleń polskich leśników" - podsumowują Lasy Państwowe.

Autor: MDO
Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Które z określeń najlepiej opisują artykuł:
Wybrane dla Ciebie
Kontrowersyjne oświadczenie nt. sprzętu WOŚP. Prawniczka: nie mają mocy prawnej
Zagrożenie zdrowia i życia. Rodzina błaga o pomoc w odnalezieniu 22-latki
Nowy kalendarz ferii zimowych. "Ceny spadną"
Dramatyczna akcja służb na Podkarpaciu. Przysypany mężczyzna
Seniorzy masowo tracą pieniądze. Myślą, że idą na bezpłatne badania
Iga Świątek zagra w kolejnej rundzie. Teraz mecz z Niemką
Chleb ze smalcem za 25, kiełbasa za 30. Ceny w Zakopanem
Zaginęła prawniczka z Lublina. Rodzina zwróciła się z apelem do kierowców
Termin mija w niedzielę. Koniec TikToka w USA
Jeździsz samochodem? Do tych miast lepiej się nie wybieraj
Przyrodnicy załamani. Ktoś zastrzelił Merle
Ludzie lądują w szpitalach w dwóch krajach. Winne borówki z Polski?
Przejdź na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić