Co roku grupa naukowców wyrusza z portu w Gdyni, aby wziąć udział w 12-miesięcznej wyprawie badawczej. Jeszcze do niedawna na wyspie Spitsbergen na Morzu Arktycznym trwała noc polarna. Ostatni zachód słońca miał miejsce pod koniec października. Od tego czasu polscy badacze musieli radzić sobie z minimalną ilością naturalnego światła.
Niezwykły poranek polarników. Przywitały ich promienie słońca
W końcu jednak na Polską Stację Polarną zawitał dzień. Polscy polarnicy pochwalili się w mediach społecznościowych niezwykłymi fotografiami. Widać na nich wychylającą się zza horyzontu złotą tarczę słoneczną.
Dzień dobry słońce! Długo cię nie było! – napisano.
We wtorek naukowcy podzielili się kolejnym zjawiskowym nagraniem. Na Facebooku opublikowano film, na którym widać kry na Morzu Arktycznym. W oddali widać ośnieżone szczyty skąpane w złocistych promieniach słońca.
Polska Stacja Polarna Hornsund. Badaczy odwiedził niezapowiedziany gość
Obecnie na Polskiej Stacji Badawczej Hornsund przebywają uczestnicy 44. Wyprawy Polarnej Instytutu Geofizyki PAN. Badacze chętnie dzielą się ciekawostkami z koła podbiegunowego w mediach społecznościowych. Zaledwie kilka dni temu opublikowali film z "odwiedzin" niedźwiedzia polarnego.
Obejrzyj także: Arktyczne mrozy i niedźwiedzie polarne. Ci Polacy są tym zachwyceni
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.