Szalejąca inflacja bez wątpienia wpływa na nastroje społeczne wśród Polaków. Widać to w najnowszym sondażu Kantar Public, na który powołuje się PAP. O 2 punkty procentowe wzrósł odsetek osób, które negatywnie oceniają kierunek biegu spraw w kraju. Równocześnie o 4 punkty procentowe spadł odsetek badanych oceniających pozytywnie zmiany w Polsce.
Aż 62 proc. Polaków przebadanych przez Kantar Public uważa, że gospodarka w naszym kraju znajduje się w stanie kryzysu. 40 proc. sądzi, że to lekki kryzys, a 22 proc. jest przekonanych o głębokim kryzysie państwa polskiego.
Pozytywnie stan polskiej gospodarki ocenia tylko 28 proc. respondentów, z czego zdaniem 26 proc. znajdujemy się w stanie powolnego rozwoju, a 2 proc. uważa rozwój za "dynamiczny".
Ciekawie, biorąc pod uwagę dane GUS dotyczące inflacji, wyglądają wyniki badania, co do prognozowanej przyszłości. 37 proc. ankietowanych uważa, że w ciągu najbliższych trzech lat materialne warunki życia w kraju nie zmienią się. 17 proc. wierzy, że dojdzie do poprawy sytuacji, a 38 proc. jest przekonanych o nadciągającym pogorszeniu warunków w Polsce.
Kantar Public zwraca też uwagę na to, że od wielu miesięcy stopa bezrobocia w Polsce utrzymuje się na bardzo niskim poziomie. To też widać w badaniu, bo aż 55 proc. Polaków uważa, że w kraju bez problemu można znaleźć pracę. Z drugiej strony, 50 proc. sądzi, że o pracę łatwo, ale niekoniecznie taką, jaką by się chciało.
Październikowe nastroje społeczne znacząco pogorszyły się. Ocena biegu spraw w kraju, sytuacja gospodarcza, perspektywy zmian materialnych warunków życia ludzi w Polsce, a także możliwość znalezienia pracy są znacząco częściej postrzegane krytycznie niż pozytywnie. Są ku temu powody. Wskaźniki zachorowań na COVID biją kolejne rekordy, już ponad 5500 dziennie. Dynamicznie wzrasta także inflacja przekładając się na coraz trudniejsze położenie materialne gospodarstw domowych - tak wyniki badania skomentowała Urszula Krassowska z Kantar Public, którą cytuje PAP.
Pomoc imigrantom przy granicy z Białorusią. "Prawo od nas tego wymaga"
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.