W ostatnich miesiącach obserwujemy szereg informacji dotyczących kryzysu powołań wśród młodych. Seminaria w całym kraju notują zmniejszone zainteresowanie ze strony kandydatów na kapłanów. Mimo tego - jak pokazują statystyki - sytuacja w polskim Kościele wcale nie jest tak zła.
Czytaj także: Orgia na plebanii. Piróg: Teraz jesteście wstydem
Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała właśnie raport "Kościół w Polsce 2023". Wynika z niego, że liczba kapłanów największa w historii, nawet mimo postępującej laicyzacji społeczeństwa oraz skandali natury obyczajowej.
Mamy w 2023 roku 34,7 tys. kapłanów, czyli najwięcej w tysiącletniej historii kościoła w Polsce, w tym około 10 tys. kapłanów zakonnych. Do tego 16 tys. sióstr zakonnych i około 8 proc. wiernych, czyli 2,6 mln Polaków zaangażowanych w działalność apostolską - przekazał prezes KAI, Marcin Przeciszewski.
Czytaj także: Taką emeryturę otrzymuje ksiądz. Gotowi?
Z raportu wynika także, że Kościół jest bardzo zaangażowany w kwestii pomocy charytatywnej. Statystyki pokazują, że jest to druga największa instytucja wsparcia społecznego, tuż po samym państwie.
Praktyka słabnie, ale wciąż liderujemy Europie
Mimo zmniejszającego się udziału praktykujących wiernych, Polska wyróżnia się na tle Europy. Praktyki religijne w naszym kraju są najwyższe na całym kontynencie. Najbardziej wierzącym pokoleniem są osoby w wieku 55 lat i więcej - spośród tej grupy aż 88 proc. respondentów przyznaje się do wiary. W przypadku młodzieży połowa ankietowanych dystansuje się od Kościoła.
Czytaj także: "Okłamują nas". Mocny komentarz znanego jezuity
Przed Kościołem pojawia się także problem związany z opinią społeczną. Jak wynika z raportu, przestał on bowiem być najwyższym autorytetem społecznym w naszym kraju - odsetek osób potwierdzających tę opinię spadł z 65 do 50 proc.