Wyniki międzynarodowego badania przeprowadzonego w 68 krajach pokazują, że zaufanie do naukowców i nauki jest nadal stosunkowo wysokie. Polska uplasowała się na 42. pozycji. Badanie, w którym wzięło udział blisko 72 tys. osób, zostało zrealizowane w ramach projektu TISP Many Labs przez 241 naukowców z 169 instytucji, w tym sześciu z Polski.
Średni poziom zaufania do naukowców na świecie wynosi 3,62 na pięciopunktowej skali. Egipt osiągnął najwyższy wynik z poziomem 4,3, podczas gdy Albania znalazła się na końcu listy z wynikiem 3,05. W Polsce średni poziom zaufania wyniósł 3,51.
Ogólnie wyniki są optymistyczne. Może nie przesadnie entuzjastyczne, ale w kontekście popularności teorii spiskowych, pseudonaukowych, czy wręcz antynaukowych, o których tak wiele się mówi, obawialiśmy się, że mogą być znacznie gorsze - powiedziała w rozmowie z Polską Agencją Prasową, dr Ewa Szumowska, współautorka badania z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zaufanie do nauki
W badaniu wzięło udział ponad 3 tys. Polaków. Dr Mariola Paruzel-Czachura z Uniwersytetu Śląskiego zaznaczyła, że naukowcy powinni intensywniej działać na rzecz wzmacniania zaufania do badań, a wsparcie instytucji państwowych byłoby nieocenione. Podkreśliła, że Polska prowadzi wiele wartościowych projektów badawczych, które powinny być lepiej komunikowane społeczeństwu.
Większość respondentów uważa naukowców za kompetentnych (78 proc.), uczciwych (57 proc.) i troszczących się o dobro ludzi (56 proc.). 75 proc. zgadza się, że metody naukowe są najlepszym sposobem na ustalenie prawdy. Ponadto 52 proc. badanych uważa, że naukowcy powinni bardziej angażować się w procesy polityczne.
Badanie wykazało, że uczestnicy nadali wysoki priorytet badaniom nad zdrowiem publicznym, problemami energetycznymi i redukcją ubóstwa. Mniej istotne okazały się badania nad technologiami wojskowymi. Aż 83 proc. respondentów uważa, że naukowcy powinni komunikować się z ogółem społeczeństwa na temat nauki.
Projekt TISP, kierowany przez dr Viktorię Cologna i dr Nielsa G. Mede, opublikowano w czasopiśmie "Nature Human Behaviour". Pełne dane z badania są dostępne w "Scientific Data", a interaktywne narzędzie do analizy wyników można znaleźć na stronie projektu.