W poniedziałek 29 kwietnia Europejski Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący więziennictwa w krajach Unii. Jego podstawowym założeniem jest przeliczenie odsetku więźniów na 100 tys. mieszkańców. Ma on również pokazać, które kraje zmagają się z problemami przeludnionych więzień.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczególnie ważne są te pierwsze dane, które w Polsce nie napawają optymizmem. Według danych z 2022 roku, w naszym kraju na 100 tysięcy obywateli przypadało aż 190 więźniów. Oznacza to, że ich odsetek w Polsce jest jednym z najwyższych wśród wszystkich badanych przez Eurostat krajów.
Polska na szarym końcu w towarzystwie Węgier i Czech
Wśród państw, które wraz z Polską znajdują się w podium tej niechlubnej statystyki, są także inne kraje z naszego regionu. Pierwsze miejsce z odsetkiem 200 więźniów na 100 tysięcy mieszkańców zajmują Węgry. Za nami zaś ex aequo są Czechy i Słowacja z liczbą 181 więźniów.
Statystyki podane przez Eurostat są dla naszego kraju bardzo słabe. Trzeba jednak wspomnieć, że biorąc pod uwagę rok 2021 i 2022 roku widoczny jest nieznaczny spadek na korzyść naszego państwa. Nie zmienia to faktu, że wciąż pod tym względem jesteśmy na szarym końcu Europy.
Liderem pod tym względem jest Finlandia, w której odsetek ten wynosi raptem 52 osoby na 100 tys. mieszkańców. To, co może napawać nieco optymizmem, to że Polski nie dotyczy problem przeładowanych więzień. W tej statystyce nasz kraj zajmuje solidne miejsce w środku tabeli z 80% zapełnienia zakładów karnych.
W przypadku samej Unii Europejskiej raport również nie jest pozytywny. Wynika z niego bowiem, że w 2022 roku w zakładach karnych jest łącznie 483 593 więźniów. Oznacza to niewielki wzrost odsetku odsiadujących na 100 tys. mieszkańców, zwiększył się ze 106 do 108 osób.
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.